Tuczniki w tym roku prawdopodobnie już nie podrożeją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-12-2018,8:50 Aktualizacja: 18-12-2018,8:52
A A A

Ceny tuczników na unijnym rynku w okresie przedświątecznym są stabilne. Jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej większe dostawy żywca pokrywają zapotrzebowanie ubojni, które pracują na maksymalnych wydajnościach.

Ożywienie handlu związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia nie przyniosło oczekiwanego przez producentów tuczników wzrostu cen tych zwierząt.

Cena tuczników notowana w zeszłym tygodniu utrzymała się na tym samym poziomie w wielu krajach, w tym w Niemczech. Według niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG wynosi ona 1,36 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,83 zł.

chlewnia, warchlaki, lochy, trzoda chlewna

Nowoczesna chlewnia dla 300 loch powstała w Wielkopolsce

Dwie komory porodowe na 72 lochy, centrum krycia oraz sektor loch prośnych, a także odchowalnia prosiąt dla niemal 1500 sztuk. Tak prezentuje się nowa chlewnia, której oficjalne otwarcie odbyło się w grudniu w woj. wielkopolskim. ...

Tuczniki podrożały nieco w Danii i Francji. Wyższe ceny tych zwierząt we francuskich notowaniach, jak informuje KZP-PTCH, wynikają z obaw tamtejszych zakładów mięsnych przed możliwymi protestami rolników i blokadami na drogach.

Żywiec wieprzowy w Polsce wciąż jest tani, a jego ceny przed świętami maleją. W ostatnim tygodniu tuczniki były tańsze o około 7 groszy za kilogram w przeliczeniu na wagę żywą.

Hodowcy i producenci świń, co zrozumiałe, są zaniepokojeni tym faktem co głośno argumentowali podczas niedawnych protestów.

Obecna sytuacja na rynku trzody chlewnej i przedłużający się okres braku koniunktury będzie, zdaniem związku, wymuszał ograniczanie produkcji trzody chlewnej w Polsce.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA