Tuczniki w Europie tanieją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-07-2021,14:00 Aktualizacja: 12-07-2021,13:13
A A A
Cena skupu żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej spada. Głównym powodem tej sytuacji jest ograniczenie dostaw wieprzowiny do Chin.
 
Notowania tuczników w krajach unijnych pozostają pod presją z powodu ograniczenia popytu na mięso wieprzowe ze strony Chin. 
 
Największe spadki cen odnotowano w krajach, w których duży udział stanowi eksport, zwłaszcza do Chin. Tam notowania tuczników były najwyższe. 
 
Tuczniki w Hiszpanii w minionym tygodniu potaniały o 6 centów za kilogram wagi poubojowej. We Francji ceny spadły również o 6 centów, a w Danii o 5 centów.
 
Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, wirus, eksport wieprzowiny, mięso wieprzowe, niedobór wieprzowiny w China

Hodowcy świń w Chinach otrzymają wsparcie

Chiński rząd oferuje wsparcie finansowe dla hodowców trzody chlewnej. Ma to pomóc w odbudowie pogłowia świń w tym kraju.    Władze lokalne w prowincji Syczuan, jednym z największych obszarów produkcji świń w Chinach,...
Kraje o najniższych cenach takie jak Belgia i Holandia, utrzymały notowania na niezmienionym poziomie – informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. 
 
Na unijnym rynku odnotowano spadek liczby i masy dostarczonych do ubojni tuczników. W Niemczech tygodniowa liczba ubojów zmniejszyła się o 100 tys. sztuk w stosunku do sytuacji przed pandemią koronawirusa. 
 
W minionym tygodniu w notowaniach niemieckiej dużej giełdy cena żywca wieprzowego pozostała bez zmian na poziomie 1,48 euro za kg wagi bitej ciepłej, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,72 zł.
 
W Polsce cena skupu tuczników pozostaje stabilna od 2 tygodni. Za klasę E dostawcy otrzymywali średnio 6,20 zł za kg.
 
W dniach 28 czerwca 4 lipca, według danych Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 5,02 zł za kg. Cena ta była o 2% niższa niż w poprzednim tygodniu i o 10% niż przed miesiącem. Żywiec ten był również o 7% tańszy niż przed rokiem. 
 
Wraz ze spadkiem cen żywca w skupie potaniała wieprzowina w zakładach mięsnych. Cena półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 7,21 zł za kg. Była ona o 3% niższa niż tydzień wcześniej i o 11% niż na początku czerwca, a także o 8% niż przed rokiem. 
 
Według ekspertów zwiększonych dostaw unijnej wieprzowiny do Chin można spodziewać się od września bieżącego roku. Wpłynie to na wzrost cen skupu tuczników w krajach unijnych pod warunkiem, że nie zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia związane z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Delta koronawirusa.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA