Tuczniki kolejny raz są tańsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-07-2018,10:00 Aktualizacja: 26-07-2018,9:44
A A A
Producenci trzody chlewnej coraz bardziej narzekają na trudną sytuację na rynku wieprzowiny. Po ubiegłotygodniowym spadku cen tuczników w Niemczech o 3 centy nadeszły kolejne obniżki.
 
Spadki cen żywca wieprzowego w Niemczech w ubiegłym tygodniu wywarły presję na rynku tuczników w całej Europie. W Holandii wyniosły one 2 centy. W Danii, która szczególnie jest uzależniona od eksportu, ceny zmalały o 3 centy już tydzień wcześniej.  
 
W Hiszpanii, Francji i we Włoszech ze względu na wzrost liczby turystów i spożycia wieprzowiny jej ceny pozostały bez zmian. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej słabszy eksport w tych krajach jest kompensowany większą sprzedażą na rynku wewnętrznym. 
 
cena, tuczniki, Niemcy, trzoda chlewna

Ceny tuczników spadają. Tak źle nie było od 11 tygodni

Ceny żywca wieprzowego w Unii Europejskiej utrzymują się znacznie poniżej tych odnotowywanych w dwóch poprzednich latach. W minionym tygodniu w Niemczech spadły one do 1,41 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc) i ostatni raz były tak niskie 11...
W Niemczech w bieżącym tygodniu w wyniku upałów obniżyła się podaż tuczników, ale nie na tyle, aby rynek zaczął się stabilizować. Liczba ubitych świń spadła tam poniżej 900 tys. sztuk, czyli do poziomu znacznie niższego niż rok temu.
 
Poubojowa cena tuczników 25 lipca została ustalona na poziomie o 2 centy niższym i w najbliższym tygodniu wyniesie 1,39 euro za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,97 złotych.
 
W Stanach Zjednoczonych sytuacja na rynku wieprzowiny nie napawa producentów świń optymizmem. Według informacji Genesus grudniowe kontrakty wycenione są na 47 centów za funt, co dla producentów żywca oznaczają straty 30-40 dolarów na tuczniku.
 
Z kolei prosięta w wadze 18 kg kosztują 30 dolarów (około 110 złotych), czyli dużo poniżej opłacalności produkcji. Niskie ceny tuczników w USA będą powodowały poprawę konkurencyjności amerykańskiej wieprzowiny na światowych rynkach.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA