Tuczniki droższe o kolejne 6 centów. Ceny w końcu wracają do normy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-02-2018,8:00 Aktualizacja: 15-02-2018,20:08
A A A

Ceny tuczników w Niemczech, jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, rosną już trzeci tydzień z rzędu. Ta sytuacja jest dla wielu zaskoczeniem.

Tuczniki drożeją w Niemczech, a skutki tego widać w całej Europie. Ceny żywca wzrosły aż o 7 centów w Holandii, Austrii oraz w Belgii. Nieco mniejsze zwyżki odnotowano w Hiszpanii (+3,8 centów), w Danii (+2,6 centów) i Wielkiej Brytanii (+2,9 centów).

Tuczniki w Niemczech w ubiegłym tygodniu podrożały wskutek mniejszej podaży żywca na rynku oraz ożywienia handlu wieprzowiną. W tym tygodniu, jak podaje KZP-PTCH, popyt na żywiec nadal przewyższa podaż.

asf, afrykański pomór świń, przypadki asf, wirus asf, dziki, dorota niedziela, PO, PiS, ASF

Epidemia ASF. Wzywają do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Epidemia afrykańskiego pomory świń (ASF) stała się w Polsce faktem, rząd nie zapobiegł w porę zagrożeniu - mówili w środę posłowie PO. Wezwali władze do wprowadzenia w całym kraju stanu klęski żywiołowej i utworzenia specjalnego funduszu...

Cena tuczników według niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG została więc podwyższona o 6 centów do wysokości 1,46 €/kg wbc czyli około 6,05 zł/kg. Hodowcy i producenci trzody chlewnej w Polsce powinni więc coraz bardziej odczuwać tę sytuację.

Na rynku krajowym brakuje świń do uboju. Rolnicy już teraz przesuwają sprzedaż tuczników na kolejne tygodnie licząc na wyższe ceny. Jednak z drugiej strony zakłady mięsne, zdaniem analityków KZP-PTCH, ograniczają uboje po to, aby nadmiernie nie podwyższać cen.

Tuczniki w USA w ostatnim notowaniu kosztowały 1,47 $/kg wbc tj. około 4,88 zł/kg. To daje przewagę amerykańskiej wieprzowinie w stosunku do europejskiej w eksporcie na rynki azjatyckie.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA