Świnie komunikują się między sobą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2016,14:40 Aktualizacja: 03-07-2016,14:56
A A A

Odgłosy wydawane przez świnie domowe różnią się w zależności od ich cech osobowości i poczucia dobrostanu - przekonują badacze z Wielkiej Brytanii, publikując swoje badanie na łamach "Royal Society Open Science".

Świnie o typie osobowości proaktywnej, czyli zwierzęta ciekawe świata, chętne do działania chrząkają częściej niż świnie o typie osobowości reaktywnej - osobniki bierne, bojaźliwe i zdające się na czynniki zewnętrzne.

zabawki, świnie, trzoda chlewna, kanibalizm

Trzoda chlewna powinna mieć ciągły dostęp do zabawek

Świnie są z natury ciekawskie i jeśli doskwiera im nuda interesują się ogonkami współtowarzyszy w kojcu. Stąd powszechny jest problem kanibalizmu. Komisja Europejska chce, aby hodowcy stosowali zabawki przez cały okres życia zwierząt, a...
Charakterystyczne dźwięki częściej wydają też zwierzęta (ale tylko samce), które żyją w urozmaiconych, komfortowych warunkach niż te, które przebywają na co dzień w słabo wyposażonych zagrodach.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Lincolna i Uniwersytetu Królowej w Belfaście, którzy obserwowali zachowanie 72 młodych świń domowych uczestniczących w przygotowanym przez nich eksperymencie.

Badacze usytuowali część zwierząt w przestronnych, wyłożonych sianem zagrodach, a resztę w zagrodach mniejszych, z betonową podłogą.

Wszystkie świnie poddali też badaniu osobowości. W tym celu umieszczali je na trzy minuty w odosobnieniu (izolacja społeczna) i na pięć minut w zagrodzie, w której znajdowało się duże, białe wiadro oraz pachołek drogowy (reakcja na nowy bodziec).

Ćwiczenie przeprowadzali ponownie po upływie dwóch tygodni, by potwierdzić stałość w zachowaniu zwierząt.

- Celem naszego badania było sprawdzenie, jakie czynniki wpływają na wokalizacje u świń, a co za tym idzie, jakie informacje zwierzęta przekazują sobie nawzajem - komentuje koordynatorka badania (DOI: 10.1098/rsos.160178) Mary Friel.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA