Świnia odporna na PRRS wyhodowana w Stanach Zjednoczonych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-12-2015,8:00 Aktualizacja: 09-12-2015,21:01
A A A

Świnie bardzo często chorują na zespół rozrodczo-oddechowy PRRS (Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome Virus). Okazuje się, że już niedługo ta jedna z najdroższych jednostek chorobowych trzody chlewnej powodująca upadki prosiąt, niższe przyrosty tuczników i obniżenie parametrów rozrodu loch, może zostać opanowana.

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie The Telegraph, firma hodowlana Genus przy udziale Uniwersytetu w Missouri w Stanach Zjednoczonych przedstawiła pierwszą na świecie świnię odporną na wirusa PRRS.

Badania nad wyhodowaniem osobnika odpornego na PRRS trwają, ale w swoim wczesnym stadium już pokazały, że świnia sztucznie zarażona wirusem nie chorowała i osiągnęła normalne przyrosty masy ciała.

- Zademonstrowanie genetycznej odporności na wirusa PRRS może się stać punktem zwrotnym dla całej branży trzody chlewnej - powiedział dr Jonathan Lightner, szef działu badań i rozwoju w firmie Genus.

- Jesteśmy zachwyceni tym, że dokonaliśmy znaczącego przełomu w walce z chorobą, która jest przyczyną cierpienia tylu zwierząt na całym świecie - wtórował mu dr Randall Prather, profesor z Uniwersytetu Missouri.

Świnia odporna na wirusa PRRS będzie dostępna dla hodowców za minimum pięć lat. Firmą, która wdroży nową technologię do produkcji będzie PIC, która w grupie Genus jest dedykowana do sektora trzody chlewnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA