Strzelać do dzików czy pozwolić wirusowi dalej zabijać?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-01-2019,15:30 Aktualizacja: 13-01-2019,15:26
A A A

Od lutego 2014 roku potwierdzono w Polsce 3347 przypadków ASF. Średnio jeden obejmował kilka zwierząt. Można więc przyjąć, że w wyniku choroby ASF w Polsce padło kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy dzików.

"Masowy odstrzał dzików ukierunkowany na samice kojarzy się z krzywdzeniem zwierząt. Czy jednak bezczynność i powiększanie stopnia występowania wirusa w populacji dzików nie jest jeszcze większym okrucieństwem?" czytamy w stanowisku Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w sprawie intensywnego odstrzału dzików jako ważnego elementu walki z afrykańskim pomorem świń.

Wirus dotyka zarówno samice w tym w ciąży jak i samców. Zakażone zwierzęta padają po kilku dniach cierpień z powodu wysokiej gorączki, duszności, niedowładu zadu, biegunki i odwodnienia.

pogłowie dzików, dziki, afrykański pomór świń, odstrzał dzików

Dziki narzędziem manipulacji w rękach obrońców zwierząt

Obrońcy dzikich zwierząt świadomie lub nieświadomie manipulują opinię publiczną w sprawie odstrzału dzików. Tak uważają przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Dziki stały się w ostatnich...

Redukcja pogłowia dzików jest zgodna z zaleceniami Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach w sposób niekontrolowany i jest istotną przyczyną rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF.

W mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje sugerujące, że w ciągu trzech weekendów zostanie odstrzelonych 210 tys. dzików. Nie jest to możliwe, gdyż liczba dzików zaplanowana do pozyskania w całym sezonie (roku) łowieckim 2018/2019 wynosi 185 tys. sztuk.

W poprzednich latach według sprawozdawczości myśliwskiej odstrzelono: w sezonie 2015/16 - 310,3 tys., w sezonie 2016/17 - 282,2 tys., w sezonie 2017/18 - 308,6 tys. dzików. Dodatkowy odstrzał wynika z lawinowo powiększonej liczby przypadków ASF u dzików w 2018 roku wynoszącej 2459 w stosunku do roku 2017, kiedy liczba przypadków wyniosła 724.

Obrońcy zwierząt, zdaniem KZP-PTCH, nie rozumieją terminów zootechnicznych albo powtarzają argumenty innych bez zrozumienia tematu.

W piśmie z 21 listopada 2018 roku skierowanym z Ministerstwa Środowiska do PZŁ wiceminister środowiska napisała o ukierunkowaniu odstrzału na lochy, zanim te przystąpią do rozrodu.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, nadleśnictwo rudka, podlasie, Polski Związek Łowiecki

Ruszył odstrzał dzików. Krew na butach, oponach samochodów i pyskach psów

W sobotę ruszyły zbiorowe polowania na dziki. Rząd tłumaczy, że odstrzał jest elementem walki z afrykańskim pomorem świń. Skala akcji budzi jednak wiele wątpliwości - nawet wśród myśliwych. Obszar odstrzału skoordynowanego przebiega przez...

Przystąpienie do rozrodu jest momentem krycia, a nie porodu. Ministerstwo zaleca więc odstrzał loch, które nie są prośne czyli nie są w ciąży, ponieważ nie zostały jeszcze pokryte. W piśmie nie ma wytycznych nakazujących wybijanie wysoko-prośnych loch.

"Sam monitoring i utylizowanie padłych dzików nie wystarczy. Robimy to od prawie pięciu lat, a zarówno liczba przypadków jak i obszar zainfekowany stale powiększa się" czytamy w stanowisku związku.

Każde ognisko ASF u świń wymaga przeprowadzenia dochodzenia epizootycznego przez służby inspekcji weterynaryjnej. Dochodzenie to ma na celu stwierdzenia w jaki sposób wirus wniknął do stada świń. Jednak większość tych dochodzeń nie kończy się wiążącym rozstrzygnięciem.

"Dziwi nas łatwość z jaką obrońcy zwierząt, często bez przygotowania weterynaryjnego i zapoznania się z dokumentami, przypisują człowiekowi bezpośrednie sprawstwo zarażenia stada. Naukowcy twierdzą, że jeżeli chodzi wirusa ASF pozostało jeszcze wiele do zbadania. Nie wiadomo w jaki sposób wirus dostaje się do ferm posiadających bardzo dobrą bioasekurację. Ostatnie duńskie i brytyjskie badania naukowe potwierdzają możliwość przenoszenia wirusa przez owady." czytamy w komunikacie związku.

Ze stanowiskiem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w sprawie intensywnego odstrzału dzików jako ważnego elementu walki z afrykańskim pomorem świń można się zapoznać TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA