Stawali na linii strzału i blokowali polowanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-12-2019,17:00 Aktualizacja: 14-12-2019,17:02
A A A

Sanitarny odstrzał dzików prowadzony na Suwalszczyźnie został zablokowany. Był on prowadzony w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

"Obcy z Warszawy" stawali na linii strzału myśliwych w kierunku dzików. Tak mieszkańcy gminy Szypliszki , jak podaje TVP 1, opisywali sytuację jaka miała miejsce na Suwalszczyźnie.

Hodowcy trzody chlewnej w Polsce zmagają się z afrykańskim pomorem świń od 5 lat. Choroba jest uciążliwa nawet wtedy, gdy znajduje się tylko w lasach. Wówczas Komisja Europejska wyznacza tzw. strefę czerwoną, która niesie za sobą duże utrudnienia dla rolników.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, mikołaj bogdanowicz, kujawy i pomorze, bioasekuracja

Kolejne województwo przygotowuje się na nadejście ASF

- Nasz region jest jednym z sześciu województw, gdzie nie wystąpiły przypadki ASF, ale nie oznacza to, że nie wystąpią i musimy być na to przygotowani - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Wziął udział w naradzie...

Polowania w ramach odstrzału sanitarnego mają więc ograniczyć populację dzików, aby dzięki temu wirus ASF nie rozprzestrzeniał się na dalsze tereny i nie zagrażał hodowli trzody chlewnej.

- Obserwujemy już tereny, na których wcześniej występowały ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dzisiaj te tereny są już czyste od tej choroby. Dlatego rozrzedzenie populacji wpływa pozytywnie na tę sytuację i będziemy ją kontynuować - mówił Wojciech Zaniewski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Suwałkach.

Odstrzał sanitarny był prowadzony w gminie Szypliszki na Suwalszczyźnie. Został on jednak zablokowany, prawdopodobnie przez obrońców praw zwierząt.

- Ostatnio miało tutaj miejsce polowanie zorganizowane przez myśliwego z tej miejscowości. Przyjechali zieloni i nie pozwolili nawet rozpocząć polowania - mówił dla TVP 1 rolnik Jan Burzyński.

wirus ASF, afrykański pomór świń w Polsce, ubój świń z konieczności, odszkodowanie dla hodowców, Warmia i Mazury

ASF objął niemal całe województwo warmińsko-mazurskie

Strefą zagrożoną afrykańskim pomorem świń objęte zostało już niemal całe województwo warmińsko-mazurskie. Wolny od tej choroby jest jedynie powiat nowomiejski. - Jeżeli chodzi o powiat zwłaszcza węgorzewski, giżycki czy olecki to...

Rolnicy, którzy rozmawiali z reporterem TVP przyznawali, że obrońcy praw zwierząt, którzy przyjeżdżają na legalnie zorganizowane polowanie, mają większe prawa nawet od mieszkańców danego terenu oraz myśliwych, którzy działają w majestacie prawa. Ci nie mogą wykonać odstrzału.

- My mierzymy miot, a on idzie sobie, przeszkadza i sobie klaszcze czy tam gwiżdże i zwierzynę płoszy - mówił dla TVP 1 myśliwy Józef Ceckowski.

Nie wiadomo kim byli ludzie, którzy zablokowali odstrzał. TVP 1 poinformowała jedynie, że przyjechali oni z Warszawy.

- Policja reaguje na wszelkie naruszenia prawa. Gdybyśmy otrzymali taki sygnał, że do takowego nastąpiło, na pewno zostałby wysłany patrol i stwierdziłby, czy doszło do popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia - mówiła dla TVP 1 podkom. Eliza Sawko z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach.

Rolnicy po takim zdarzeniu również mogą zgłosić na policję taką sytuację.

- Te działania są kompletnie nieprawne i ta redukcja w związku z powyższym jest coraz bardziej utrudniona - mówił dla TVP 1 rolnik Jan Burzyński.

Specustawa przygotowywana w ministerstwie rolnictwa zakłada, że takie utrudnianie polowań ma być traktowane jako przestępstwo.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA