Sprzedaż wieprzowiny mocno poszła w górę. Polskiej też

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
06-05-2016,9:30 Aktualizacja: 06-05-2016,10:34
A A A

W styczniu i lutym Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 561 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o ponad 25 proc. więcej niż przed dwoma laty.

Komisja Europejska podaje, że w strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (48 proc.) oraz podroby i słonina (45 proc.), których wysłano o 30 i 28 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje FAMMU/FAPA. Spadł tylko wywóz kiełbas i przetworów (10 proc.) oraz żywca wieprzowego (43 proc.).

gen stresu, jakość mięsa, gen RYR1

Gen stresu pogarsza jakość wieprzowiny

Obecność genu wrażliwości na stres RYR1 powoduje przyśpieszenie przemian glikolitycznych w tuszy bezpośrednio po uboju. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń procesów kruszenia i utrzymania wody własnej przez mięso i spadku jego jakości....

Najwięcej mięsa i produktów wieprzowych wysłały na rynki trzecie Niemcy, Hiszpania i Dania. Wszyscy ważniejsi eksporterzy odnotowali jednak znacznie większy wywóz - również Polska o 53 proc.

Głównymi odbiorcami towarów były Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Wymienione państwa - oprócz Korei Płd. - bardzo zwiększyły zakupy. Chiny np. sprowadziły prawie trzy czwarte więcej unijnych produktów wieprzowych niż na początku ubiegłego roku.

Z powodu obowiązującego embarga do Rosji trafiły z Unii jedynie słonina i przetwory wieprzowe, lecz nawet i te zakupy zmalały przez rok o 66 proc. Wzrósł natomiast o ponad połowę eksport na Ukrainę, a w strukturze dostaw przeważały smalec i podroby wieprzowe.

W styczniu i lutym państwa UE sprowadziły z krajów trzecich 5,1 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu), czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej - dominowały podroby i tłuszcze (65 proc. udział).

Najważniejszym dostawcą towarów do Wspólnoty była tradycyjnie Szwajcaria, lecz import z tego kraju zmalał o 6 proc. do 3,2 tys. ton. Mniejsze zakupy Wspólnota robiła ponadto w Chile, Norwegii, Serbii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA