Sprawdź aktualne notowania tuczników w krajach unijnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-09-2021,18:25 Aktualizacja: 21-09-2021,18:35
A A A
Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie pozostała bez zmian. Z kolei w wielu krajach unijnych, w tym w Polsce, odnotowano dalsze spadki. 
 
Rynek tuczników w Unii Europejskiej ustabilizował się. Ceny w Niemczech według notowania dużej giełdy z 15 września utrzymały się na poziomie 1,25 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,75 zł. 
 
Podobną sytuację mamy w Danii, Belgii oraz Austrii. Tam w skupie tuczników również nie odnotowano zmian.
 
Natomiast notowania we Francji, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, spadły w ciągu tygodnia o 1 cent za kg wbc, a w Hiszpanii o 2 centy.  W ciągu ostatnich 13 tygodni cena na Półwyspie Iberyjskim spadła o 45 centów. 
 
dynamiczny kojec dla loch, stacje żywienia dla trzody chlewnej, bramki selekcyjne,

Zastosował dynamiczny kojec grupowy dla loch

Chlewnia została wyposażona w dynamiczny kojec grupowy oraz 4 stacje paszowe. Taki system utrzymania sprawia, że lochy lepiej zaspokajają swoje potrzeby behawioralne niż w tradycyjnym kojcu, co ogranicza walki między zwierzętami.   ...
Niski popyt w Niemczech spotkał się ze stosunkowo niską podażą żywca. Całą sytuację komplikuje pandemia koronawirusa, ponieważ zakażeni pracownicy rzeźni muszą przebywać na kwarantannie, co utrudnia funkcjonowanie zakładów. 
 
W efekcie rośnie presja na cenę skupu. W Niemczech odbyło się spotkanie producentów żywca, przetwórców i przedstawicieli sieci handlowych. Jego celem było zażegnanie kryzysu w sektorze. 
 
Podczas rozmów niektóre sieci handlowe zadeklarowały, że będą sprzedawały świeżą wieprzowinę pochodzącą wyłącznie ze zwierząt urodzonych i utrzymywanych przez cały proces produkcji w Niemczech. 
 
Według przewidywań kraj ten do 2025 r. zmniejszy pogłowie macior z poziomu 1,7 mln do 1,3 mln sztuk. Już teraz do zakładów trafia więcej loch pochodzących z likwidowanych hodowli. 
 
W Polsce z powodu niskich cen w skupach, produkcja tuczników przestała być opłacalna. Uzyskiwane przez rolników stawki za świnie w klasie E wynoszą 5,65 zł za kg. Mimo stabilizacji cen w Niemczech, krajowa cena spadła w ciągu tygodnia o 15 groszy za kg. 
 
Niektóre sieci handlowe zadeklarowały, że będą kupowały wieprzowinę z tuczników wyprodukowanych w III strefie ASF. Rozwiązanie to może podnieć popyt w strefach czerwonych i ułatwić sprzedaż żywca.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA