Sprawdź aktualne ceny warchlaków w Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-10-2019,12:35 Aktualizacja: 21-10-2019,12:34
A A A
Ceny warchlaków w Danii i Niemczech w ostatnich tygodniach pozostawały bez większych zmian. W najnowszych notowaniach zwierzęta oferowane przez Duńczyków podrożały. 
 
Duńczycy zajmują jedną z czołowych pozycji w produkcji warchlaków przeznaczonych na tucz. Mają oni odbiorców praktycznie w całej Europie. 
 
Kraj ten posiada dobrze rozbudowany system dystrybucji zwierząt, co sprawia, że są one łatwo dostępne. Ponadto Dania oferuje homogenne oraz duże partie prosiąt, pochodzące od jednego producenta.
 
Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Ich kategorii można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.
 
kastracja prosiąt, znieczulenie, Niemcy, zakaz kastracji

Kastracja prosiąt bez znieczulenia dozwolona do 2021 r.

Niemiecki Gabinet Federalny (Bundeskabinett) ratyfikował rozporządzenie, które ma umożliwić rolnikom kastrację prosiąt po zastosowaniu znieczulenia. Dodatkowo będą oni musieli zdać test kompetencyjny.   Hodowcy z Niemiec będą mogli...
 
Na cenę składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. 
 
Cena jest ustalana dla zwierząt o wadze 30 kg. Różnica masy jest korygowana 0,80 euro za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. 
 
Według opublikowanych 17 października danych wynika, że warchlaki o statusie zdrowotnym SPF Region 2/3 PRRS negatywny podrożały o 5 koron duńskich (DKK) do wartości 490 DKK, podaje portal warchlaki.com.pl.
 
W przeliczeniu na polską walutę jest to około 281 złotych za warchlaka.
 
Zwierzęta o statusie zdrowotnym SPF Region 2/3 PRRS pozytywny podrożały do wartości 470 DKK, czyli około 270 złotych, a konwencjonalne do 460 DKK (264 złotych).
 
Ustalone w Danii notowania obowiązują od 21 do 27 października bieżącego roku.
 
Dzień później w Niemczech opublikowano notowania warchlaków, których cena pozostała na poziomie 57 euro za zwierzę. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 245 złotych. 
 
Cena ta obowiązuje podobnie jak w Danii od 21 do 27 października.
 
Niemcy w odróżnieniu od Duńczyków głównie produkują na własny rynek. Jedynie niewielką część zwierząt wysyłają na eksport.
 
Warchlaki niemieckie są wyceniane według wagi 25 kg, a ich cena nie zawsze pokrywają się z duńską. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA