Spada liczba stad świń w Polsce. A pogłowie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2021,12:55 Aktualizacja: 17-11-2021,13:07
A A A

W połowie 2021 r. w Polsce było 92 tys. stad trzody chlewnej. Ich liczba od kilku lat spada, przy czym prawie nie zmienia się wielkość pogłowia świń - poinformował Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

Wiceszef resortu odpowiadał w Sejmie na pytania posła Zbigniewa Ziejewskiego (KP) w sprawie walki z ASF. Przytoczył dane, z których wynika, że w 2014 r. w Polsce było ponad 179 tys. stad trzody chlewnej, a wielkość pogłowia świń była na poziomie 10,7 mln sztuk.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Polsce pierwszy raz od dłuższego czasu podrożały

Cena żywca wieprzowego w Polsce spadała nieprzerwanie od sierpnia bieżącego roku. Na początku listopada w krajowych skupach podrożał on o 1,5%.   Średnia cena zakupu żywca wieprzowego w Unii Europejskiej od czerwca spada. Wynika to...

W 2019 r. liczba stad spadła do 115,5 tys., w 2020 r. do 97 tys., a w połowie br. wynosiła 92 tys. W tym samym czasie niewiele zmieniło się pogłowie, które było na poziomie 10,5 mln sztuk.

- Ważne jest to, że liczba świń się utrzymuje, natomiast liczba stad jest uzależniona od postępów w sytuacji bioasekuracyjnej - powiedział Giżyński. Jak mówił, jest oczywiste, że rygory bioasekuracji częściej wysuwają na czoło gospodarstwa, które w walce konkurencyjnej są w stanie podołać coraz większym wymogom bioasekuracji. Podkreślił, że małym gospodarstwom finansowo trudno sprostać wszystkim wymaganiom rynkowym.

Zdaniem polityka jest to sytuacja obiektywna. W Polsce jest w tej chwili ok. 92 tys. stad, a Hiszpania, która jest największym producentem wieprzowiny, ma ich ok. 80 tys. i doszła do bardzo wysokiego poziomu bioasekuracji. - Myślę, że jest to w jakim sensie dla nas proces do naśladowania, choć u nas jest bardzo silne zakorzenienie kulturowe (...) w produkcji trzody chlewnej w wymiarze mniejszych gospodarstw - stwierdził wiceminister.

Zapewnił, że rolnicy otrzymują wsparcie w związku z wystąpieniem ASF. W ramach działania PROW w latach 2014-2020 w ramach inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji, limit środków na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa wynosi 96,8 mln euro. Rolnicy złożyli w tym czasie wnioski o przyznanie pomocy na  385 mln zł. Zakontraktowano prawie 5000 wniosków na 225 mln zł oraz wypłacono 115 mln zł.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA