Sieci handlowe będą kupować wieprzowinę ze stref zagrożenia ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2021,9:15 Aktualizacja: 10-09-2021,9:26
A A A

Trwają rozmowy z sieciami handlowymi w sprawie zakupu wieprzowiny pochodzącej ze strefy (III) zagrożenia ASF. Dotychczas sieci odmawiały zakupu świń z obszaru, na którym wystąpiła choroba - informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

"Otrzymaliśmy już pierwsze pozytywne informacje o prowadzonych rozmowach z sieciami handlowymi. Niektóre z nich zmieniły swoją politykę zakupową. Czekamy na pozostałe" - czytamy na stronie Związku.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Liczba ognisk ASF wyższa niż w ubiegłym roku

Główny Inspektorat Weterynarii podał szczegóły najnowszych trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym samym ich liczba wzrosła do 86 i przekroczyła ubiegłoroczną notowaną w tym samym okresie. Ogniska ASF nr 84, 85 i 86...

Jak zauważa branża mięsa, praktycznie nie ma tygodnia, aby nie pojawiały się nowe ogniska ASF w chlewniach. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził już ich (do 7 bm.) 86 w tym roku. W konsekwencji strefy zagrożone ASF (czerwone) powiększają się. Dodatkowo trzy miesiące temu KE powiększyła je o ok. 10-20 proc.

"Szacujemy, że już 30 proc. żywca pochodzi ze stref z ograniczeniami. Rolnicy produkujący żywiec w strefach III znaleźli się w dramatycznej sytuacji" - informuje POLPIG. Chodzi o ubój tuczników z gospodarstw, które co prawda znajdują się w strefie zagrożenia ASF, ale w dużych odległościach od ogniska choroby (pow. 10 km).

Związek podkreśla, że ceny skupu żywca wieprzowego w strefach czerwonych są niższe od uzyskiwanych w strefie wolnej od ASF o ponad 1 zł na kilogramie. A nawet tam ceny oferowane przez skupujących nie pokrywają kosztów produkcji. Rolnicy, którzy znaleźli się w strefach czerwonych, dokładają wiec podwójnie.

program zwalczania ASF, Grzegorz Puda, hodowla trzody chlewnej, Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W programie zwalczania ASF może być więcej pieniędzy dla hodowców

Pula 200 mln zł skierowana na realizację obecnego programu zwalczania ASF może zostać w razie potrzeby zwiększona - zadeklarował Grzegorz Puda, minister rolnictwa na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Na początku sierpnia resort ogłosił program dla...

Zdaniem branży, tak duże rozwarstwienie stawek skupu nastąpiło na skutek braku zainteresowania sieci handlowych produktami pochodzącymi ze strefy czerwonej.

"Jest to niezrozumiała polityka handlowców, gdyż żywiec opuszczający chlewnie jest pełnowartościowy i przebadany pod kontem obecności wirusa ASF. Dostawy odbywają się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej" - stwierdził POLPIG.

W opinii branży, ryzyko przedostania się produktów zakażonych na półki sklepowe jest bliskie zero. Wirus ASF nie zagraża konsumentom, na jego działanie wrażliwe są jedynie świnie i dziki.

Ministerstwo rolnictwa przewidziało pomoc dla rolników na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF. Na ten cel resort chce przeznaczyć 150 mln zł.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA