Rząd zaoferuje tymczasowe wizy rzeźnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Niedziński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2021,13:20 Aktualizacja: 19-10-2021,13:30
A A A

Brytyjski rząd zaoferuje 800 tymczasowych wiz zagranicznym rzeźnikom, by rozładować zatory i uniknąć zmasowanego uboju świń - ogłosił George Eustice, minister środowiska, żywności i spraw wiejskich.

Jak poinformowało NPA, brytyjskie stowarzyszenie hodowców świń, przez brak rzeźników i pracowników przetwórni mięsa, hodowcy w Wielkiej Brytanii musieli zabić 6600 zdrowych, przeznaczonych do uboju zwierząt, a potem wyrzucić pochodzące od nich mięso.

wielka brytania, brak rzeźników, hodowla trzody chlewnej, Lizzie Wilson

Z powodu braku rzeźników zabito i wyrzucono już tysiące świń

Już 6 tysięcy zdrowych, przeznaczonych do uboju świń zabito i wyrzucono w gospodarstwach rolnych w Anglii z powodu niewystarczającej liczby rzeźników - poinformowało stowarzyszenie hodowców świń NPA. Lizzie Wilson z kierownictwa...

Branża mięsna zmaga się z brakami kadrowymi, bo pandemia koronawirusa i brexit skłoniły wielu pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej pracowników rzeźni i zakładów przetwórstwa mięsa do powrotu do swoich krajów. NPA ostrzegało kilkanaście dni temu, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany, w najgorszym przypadku konieczny będzie ubój nawet 150 tys. świń.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd planem, do 800 zagranicznych rzeźników i pracowników przetwórni mięsa będzie się mogło ubiegać o 6-miesięczne wizy w ramach ogłoszonego wcześniej programu wiz dla pracowników tymczasowych. Pod koniec września brytyjski rząd poinformował, że wyda do 5000 wiz dla kierowców ciężarówek i 5500 dla pracowników branży drobiarskiej. Jak się oczekuje, rzeźnicy będą mogli przyjechać i podjąć pracę już w listopadzie.

Brytyjski rząd zastrzegł jednak, że tymczasowe wizy nie są rozwiązaniem długoterminowym, a przedsiębiorstwa muszą dokonywać długoterminowych inwestycji w brytyjską krajową siłę roboczą, by zbudować gospodarkę o wysokich płacach i umiejętnościach, zamiast polegać na zagranicznej (i tańszej) sile roboczej.

NPA przyjęła z zadowoleniem decyzję o umożliwieniu przyjazdu zagranicznym rzeźnikom, choć wskazała, że problemem może być fakt, że rząd nie zdecydował się na zwolnienie ubiegających się o wizy z wymogu znajomości języka angielskiego, czego oczekiwano.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA