Rosja może złagodzić zakaz importu wieprzowiny z UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2015,16:00 Aktualizacja: 03-02-2015,11:05
A A A
Władze w Moskwie mogą zezwolić na import świń i niektórych produktów wieprzowych z UE. Jak poinformował Enrico Brivio, rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności, taka możliwość pojawiła się po rozmowach przedstawicieli komisji i rosyjskich służb weterynaryjnych.
 
- Trudno to nazwać porozumieniem. Ale były kontakty między Komisją Europejską a rosyjskimi służbami weterynaryjnymi w Berlinie podczas targów Zielony Tydzień. Wynik tych rozmów jest pozytywny i powinien pozwolić na wznowienie unijnego eksportu niektórych produktów do Rosji - powiedział Brivio.
 
Zastrzegł, że potrzebne są jeszcze prace nad szczegółami realizacji tych uzgodnień. Spotkania zaplanowane są w najbliższych dniach. 
 
Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików wystąpiły potem także w Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. 
 
Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna. W kwietniu ub.r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.
 
Z kolei w sierpniu, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA