Rolnicze OPZZ zapowiada protesty. Domaga się szybkiego zwalczenia ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2017,15:20 Aktualizacja: 16-11-2017,13:43
A A A

OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych domaga się szybkiego zwalczenia afrykańskiego pomoru świń m.in. przez skuteczny odstrzał dzików. Sławomir Izdebski, lider organizacji skierował pismo w tej sprawie do premier Beaty Szydło.

- Rolnicy mają już dość polityki ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i ministra środowiska Jana Szyszki. Chodzi o nieudolność w zwalczaniu ASF, do tego dochodzą inne problemy jak brak komunikatywności i brak rozmowy ze związkowcami i rolnikami - powiedział szef związku.

ASF, trzoda chlewna, zwalczanie wirusa

Walka z ASF jest skuteczna? Rolnicy mają wątpliwości

Hodowcy świń z rejonów objętych ograniczeniami skarżą się, że działania zwalczające afrykański pomór świń (ASF) są nieskuteczne. Dziki niszczą ich uprawy, a pieniądze na wyrównanie ceny sprzedaży tuczników nie zostały im...

Dodał, że na ostatnim spotkaniu OPZZ RIOR z rolnikami podjęta została decyzja o przystąpieniu do ogólnopolskiego protestu rolników. - Dzisiaj już możemy zapowiedzieć, że ogłaszamy pogotowie protestacyjne. Rolnicy organizują się na Podlasiu w obywatelskie komitety. Została zorganizowana grupa gotowa do przyjazdu do Warszawy. W tym tygodniu ogłosimy, jaka będzie forma protestu i od kiedy. Postulaty zostały wysłane do pani premier - mówił Izdebski.

Podczas spotkania, które odbyło się 11 listopada "rolnicy skarżyli się na brak dopłat za sprzedane tuczniki oraz brak odstrzału sanitarnego, którego projekt przygotował rolniczy OPZZ. Poddali również krytyce braki w polityce kadrowej, oddłużeniu rolnictwa oraz nie wprowadzanie zmian w ustawie o Izbach Rolniczych" - czytamy w liście do premier Szydło.

Rolnicy ponadto żądają dymisji ministra Jurgiela i ministra Szyszki - napisano.

W liście zawarte zostały także postulaty, których spełnienia domaga się OPZZ RIOR. Obok likwidacji ASF jest to m.in. uchwalenie nowego Prawa Łowieckiego (autorstwa OPZZ), zakaz egzekucji komorniczych, zmiana ustawy o Izbach Rolniczych i o Funduszach Promocji, oraz połączenie Ministerstwa Rolnictwa z Ministerstwem Środowiska.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA