Rolnicy i przetwórcy wieprzowiny zaniepokojeni rozszerzaniem się ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2018,13:50 Aktualizacja: 27-06-2018,14:03
A A A

Organizacje branżowe zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywca wieprzowego są zaniepokojeni rozszerzaniem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) i deklarują gotowość udziału w pracach nad strategią zwalczania tej choroby w Polsce - napisano w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

List w imieniu organizacji: Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP podpisał prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Kolejne ogniska ASF w trzech gospodarstwach

Ogniska ASF nadal wybuchają z bardzo dużą częstotliwością. Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne trzy, w tym pierwsze w woj. warmińsko-mazurskim. Ognisko ASF nr 132 a zarazem 28 w 2018 r. stwierdzono na podstawie wyników badań...
Zdaniem tych organizacji, konieczne jest stworzenie koncepcji działań na wypadek pojawienia się wirusa ASF w rejonach skoncentrowanej produkcji świń oraz niezwłoczna kontrola wprowadzenia zasad bioasekuracji w całym kraju.

Wirus ASF pod koniec ubiegłego roku dotarł już za Wisłę i zagraża rejonom o największej koncentracji produkcji trzody chlewnej w Polsce w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Produkcja w tych trzech województwach stanowi 67 proc. całej produkcji świń. Jest duże prawdopodobieństwo, że gdy wirus pojawi się w tych rejonach może wystąpić lawinowa liczba ognisk choroby w stadach trzody chlewnej.

Organizacje zwracają uwagę, że "likwidacja zarażonych stad oraz odszkodowania dla producentów świń mogą pochłonąć ogromne sumy z budżetu państwa. W rezultacie ograniczeń w przemieszczaniu świń możemy spodziewać się paraliżu dostaw surowca do zakładów mięsnych oraz utylizacji dużej liczby trzody chlewnej w przypadku braku zachowania zasad dobrostanu zwierząt".

bioasekuracja, trzoda chlewna, asf, dziki

Hodowcy powinni być kontrolowani z przestrzegania zasad bioasekuracji

Hodowcy trzody chlewnej w całym kraju powinni być kontrolowani w zakresie spełniania zasad bioasekuracji. Wszelkie niedociągnięcia muszą być naprawione w możliwie najszybszym terminie. Główny lekarz weterynarii od początku tego roku do 21...
Zdaniem producentów trzody i przetwórców, "odpowiednie służby powinny zawczasu przygotować się na niekorzystny scenariusz rozwoju sytuacji". Już teraz powinna zostać stworzona koncepcja działań w sytuacji zagrożenia: likwidacji bazy surowcowej dla wielu zakładów mięsnych, podstaw istnienia gospodarstw nastawionych na produkcję trzody chlewnej oraz utrzymania tysięcy miejsc pracy w produkcji i przetwórstwie wieprzowiny.

Okres wiosenny i letni sprzyja zawleczenia wirusa ASF do chlewni z uwagi na prowadzone prace polowe. Tylko bioasekuracja może ograniczyć możliwość wystąpienia dalszych ognisk choroby w stadach świń. Program wprowadzenia bioasekuracji w całym kraju został rozłożony w czasie na cztery lata, tymczasem kontrola zabezpieczeń przed przedostaniem się ASF do stad trzody powinna być priorytetem dla rządu - uważają sygnatariusze listu.

Ponadto konieczne jest ograniczenie uboju gospodarczego na terenie stref ASF i zastąpienie go ubojem usługowym w zarejestrowanych ubojniach, które stosują badania przyżyciowe oraz poubojowe surowca. Zdarzają się bowiem sytuacje, że takie mięso bez nadzoru weterynaryjnego trafia na rynek. Wraz z mięsem i wyrobami wieprzowymi może dochodzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa ASF nawet na duże odległości.

jan krzysztof ardanowski, walka z asf w polsce, budowa zapory na granicy, asf u świń, asf u dzików

Nowy minister nie widzi sensu budowy na granicy zapory przed ASF

- Na razie nie widzę wielkiego sensu budowy na wschodniej granicy Polski zapory przed dzikami, które mogą być zarażone afrykańskim pomorem świń - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie nie...
W opinii organizacji konieczne jest wprowadzenie niezwłocznych wypłat odszkodowań dla producentów świń, których stado zostało zlikwidowane z powodu zarażenia afrykańskim pomorem świń. Obecnie odszkodowania za zlikwidowane stado wypłacane są rolnikom z dużym opóźnieniem.

Organizacje branżowe opowiadają się za przeniesieniem środków przeznaczonych na budowę zapory na wschodniej granicy kraju przeciwko przemieszczeniu się dzików na wsparcie działań Inspekcji Weterynaryjnej. Szacuje się, aby podjąć bardziej skuteczne działania w walce z ASF, niezbędnych jest 500 nowych etatów w Inspekcji Weterynaryjnej.

Branża mięsna uważa, że niezbędna jest pionizacja struktury Inspekcji Weterynaryjnej, gdyż przenoszenie środków i ludzi pomiędzy województwami może być niemożliwe lub obarczone długimi procedurami. Ponadto - ich zdaniem - należy zawiesić prace nad ustawą o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństw Żywności do czasu opanowania sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa ASF w kraju. "Duże reformy wymagają czasu oraz spokojnej analizy wprowadzonych rozwiązań" - zaznaczają sygnatariusze.

Kolejne propozycje - to redukcja populacji dzików do poniżej 0,1 szt./km kw. w całym kraju oraz uproszczenie procedury postępowania z tuszami odstrzelonych dzików, które mogłyby być kierowane bezpośrednio do utylizacji zaraz po pobraniu próbek do badań.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Dziki nadal przenoszą wirusa ASF. 28 nowych przypadków

Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal z każdym dniem jest wykrywany w populacji świń domowych. W efekcie liczba ognisk zwiększa się lawinowo. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. Za to mniejsza jest liczba przypadków u...
Należy też skrócić okres oczekiwania na wyniki badań w kierunku ASF poprzez uruchomienie dodatkowych laboratoriów krajowych.

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski w ubiegłym tygodniu poinformował, że na razie "nie widzi sensu" budowy zapory przed dzikami ze względu na koszty i ewentualną skuteczność. Opinię w tej sprawie ma wydać Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Nowy szef resortu uważa, że jeżeli dobrze by działały koła łowieckie wzdłuż pasa granicznego, dziki były by wybite, a pieniędze, przeznaczone na płot, należy przekazać na pomoc w zakresie bioasekuracji oraz zachęt dla myśliwych by skuteczniej wojowali z dzikami.

Dotychczas (od lutego 2014 r.) wykryto w Polsce 134 ogniska ASF (30 w tym roku) oraz ok 2,3 tys. przypadków u dzików. Wirus jest obecny w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA