Rolnicy dostaną wsparcie za likwidację chowu świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2017,17:30 Aktualizacja: 02-07-2017,19:38
A A A

Rolnicy z terenów objętych ASF, którzy zdecydują się na zaprzestanie chowu świń, otrzymają pomoc w wysokości 60 tys. zł oraz będą mogli starać się o 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Wnioski można składać do ARiMR do 28 lipca.

Rolnik będzie mógł dostać pieniądze z puli przeznaczonej na "pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" lub też na "restrukturyzację małych gospodarstw", czyli działań realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

Wysyp ognisk ASF. Kolejne świnie zakażone wirusem

ASF został zawleczony do 45 gospodarstwa trzodowego w naszym kraju. Stąd mamy już 45 ognisk tej choroby w Polsce. Wirus dostaje się do chlewni z dużo większą częstotliwością niż w ubiegłym roku. Ognisko ASF nr 45 zostało wyznaczone przez...

O pomoc w wysokości 60 tys. zł mogą ubiegać się rolnicy, posiadający gospodarstwa rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro, położone na obszarach objętych ASF, którzy zdecydują się na zaprzestanie chowu i hodowli świń.

Pomoc będą mogli uzyskać rolnicy lub ich małżonki ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku i w tym okresie nie można prowadzić innej działalności gospodarczej.

Ponadto o takie wsparcie może starać się rolnik, jeżeli nie przyznano i nie wypłacono mu rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie.

Wysokość wsparcia wynosi 60 tysięcy zł (jednak nie więcej niż równowartość 15 tys. euro) i płatna jest w dwóch transzach - najpierw 80 proc. pomocy, a pozostałe 20 proc. po realizacji założonej w biznesplanie inwestycji - poinformował ARiMR.

asf, walka z asf, krzysztof jurgiel, bioasekuracja, Państwowy Instytut Weterynaryjny

Jurgiel: trzeba więcej informować rolników o zasadach ochrony przed ASF

O potrzebie wzmocnienia działań informacyjnych wśród rolników i lepszej realizacji programu wygaszania hodowli świń w małych gospodarstwach mówił w Puławach Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. W Państwowym Instytucie...

Podobne warunki muszą spełnić rolnicy lub ich żony w przypadku starania się o 100 tys. zł premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności, czyli co najmniej 2 lata muszą być ubezpieczeni w KRUS, a ich wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być większa niż 15 tys. euro (w przypadku prowadzenia produkcji zwierzęcej do wyliczenia tego wskaźnika nie bierze się pod uwagę danych wynikających z chowu lub hodowli świń).

Kolejny warunek przyznania 100 tys. zł premii - to konieczność otrzymywania dopłat bezpośrednich.

Każdy wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Najbardziej będzie premiowany wiek rolnika (poniżej 40 lat) oraz liczba zadeklarowanych miejsc pracy. Ponadto punkty będą przyznane m.in. za podjęcie działalności w gminach o dużym bezrobociu i dla osób posiadających kwalifikacje do podjęcia działalności pozarolniczej.

Na podstawie liczby punktów zostaną sporządzone dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy.

Premia w wysokości 100 tys. zł, podobnie jak i wsparcie w wysokości 60 tys. zł, będzie wypłacana w dwóch ratach: I - w wysokości 80 proc. premii - po spełnieniu przez beneficjenta w terminie 9 miesięcy warunków przyznania pomocy, a II - 20 proc., po realizacji biznesplanu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA