Rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc w walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-10-2018,16:00 Aktualizacja: 18-10-2018,13:12
A A A
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w listopadzie br. rozpocznie nabór wniosków o uzyskanie pomocy przy inwestycjach związanych z bioasekuracją. Mają one pomóc w ochronie trzody chlewnej przed zakażeniem się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Wnioski o wsparcie finansowe będzie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR od 5 listopada br. do 4 grudnia. Istnieje też możliwość składania wniosków przez biura powiatowe. Będą one przyjmowane i odsyłane dalej do oddziałów regionalnych.
 
muchy, ASF, wirus, trzoda chlewna

Wirus ASF może być przenoszony przez muchy?

Afrykański pomór świń (ASF) przenosi się na duże odległości głównie za pośrednictwem czynnika ludzkiego lub przy udziale dzików. Przeprowadzono badania, które miały sprawdzić, czy muchy również biorą udział w...
 
Pomoc będzie przyznawana rolnikom indywidualnym jak i spółkom wodnym, które w dużym stopniu są tworzone przez rolników. W ich przypadku wsparcie może być przeznaczone na przedsięwzięcia zabezpieczające tereny rolnicze przed podtopieniami i powodzią.
 
Pomoc ta jest kierowana do rolników, którzy posiadają nie mniej niż 50 sztuk świń  i do spółek wodnych lub związków spółek wodnych - w radiowej Jedynce wyjaśniał Tomasz Nowakowski, zastępca prezesa ARiMR.
 
Maksymalna kwota wsparcia w przypadku rolników to 100 tysięcy złotych. Spółki wodne mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 500 tysięcy złotych. Są to limity kwot obowiązujące w całym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 
Pozyskane przez rolników pieniądze mogą być przeznaczone na ogrodzenie chlewni, budowę niecki dezynfekcyjnej lub zakup urządzeń do dezynfekcji. 
 
Jak informuje radiowa Jedynka od pierwszego października weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, która wprowadziła trzy bardzo korzystne zmiany dla beneficjentów. Pierwsza z nich dotyczy rozszerzenia obszaru objętego pomocą na całą Polskę. 
 
Zmniejszono też liczbę świń z 300 do 50 sztuk, które musi posiadać rolnik, aby otrzymać pomoc. Wprowadzono również dodatkowe możliwości finansowania. 
 
Oprócz budowy niecek pieniądze mogą być przeznaczone na budowę bram, kurtyn i tuneli oraz na remonty i przebudowy pomieszczeń, co umożliwi oddzielenie świń od pozostałych zwierząt kopytnych.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA