Rekompensaty za 20 tys. tuczników w powiecie bialskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-08-2017,9:00 Aktualizacja: 15-08-2017,10:39
A A A

Hodowcy trzody chlewnej ze stref z ograniczeniami w związku z występowaniem ASF do 14 sierpnia mogli składać wnioski o dobrowolną rezygnację z dalszej produkcji. Alternatywą było dostosowanie się do surowych wymogów bioasekuracji.

Hodowcy trzody chlewnej z województwa lubelskiego zwłaszcza z powiatu bialskiego, w którym w ostatnim czasie nastąpił największy wysyp ognisk ASF, zdecydowali się przystąpić do tego programu.

odstrzał dzików, prezydent, ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, asf

Weterynarze z większymi uprawnieniami. Ustawa wchodzi w życie

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń będzie jeszcze bardziej rygorystyczne. Prezydent Andrzej Duda 2 sierpnia podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych. Nowe przepisy mają wejść w życie 14...

Powiatowi lekarze weterynarii do piątku 11 sierpnia przyjęli oświadczenia z rezygnacją z dalszej hodowli od 800 rolników z tego terenu czyli od niemal połowy hodowców - informuje TVP 1. Oznacza to, że zrezygnowali oni z produkcji około 20 tys. tuczników, za które będą im przysługiwać rekompensaty.

Ubicie tuczników zgłoszonych przez rolników, którzy zrezygnowali z dalszej produkcji świń ma nastąpić do miesiąca od daty zgłoszenia.

Rolnicy za każdego tucznika otrzymają około 600 zł - informuje TVP 1. Następnie przez kolejne dwa lata rekompensata wyniesie nie mniej niż 150 zł za sztukę.

- Spełnienie tych warunków nie jest łatwe. Natomiast oczywiście profesjonalni hodowcy, którzy swoje życie zawodowe poświęcili na zarobkowanie z utrzymania świń, dla nich istotne jest jednak aby spełnili te wymagania - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Służby weterynaryjne w związku z pojawiającymi się co kilka dni nowymi ogniskami ASF, jak informuje TVP 1, wprowadziły już zakaz utrzymywania świń z innymi zwierzętami w jednym pomieszczeniu, głównie z bydłem.

Świnie nie mogą być skarmiane zlewkami ani zielonką z łąk, po których mogły chodzić dziki. Ponadto gospodarstwa muszą być ogrodzone.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA