PSL daje czas premierowi. Ale ma swoje projekty dotyczące ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2017,12:20 Aktualizacja: 15-12-2017,12:35
A A A

Jeżeli premier Mateusz Morawiecki nie podejmie wkrótce tematu wypłacania szkód łowieckich i pomocy dla osób dotkniętych klęską ASF, PSL złoży na początku roku dwa projekty ustaw w tej sprawie - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, szef ludowców.

- Przedłożymy dwie propozycje legislacyjne: w sprawie odszkodowań dotyczących ASF i szkód łowieckich. Jeżeli premier Mateusz Morawiecki nie podejmie tego tematu w najbliższych dniach, niech się spodziewa naszych ustaw na samym początku nowego roku - powiedział polityk.  

walka z asf w polsce, asf w polsce, specustawa asf, odstrzał dzików, sejm, krzysztof jurgiel

ASF. Minister broni się przez atak i wytyka błędy poprzednikom

Za pojawienie się ASF w okolicach Warszawy odpowiada albo celowe działanie, albo żywność z Ukrainy - przekonywał w Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Podkreślił, że w gospodarstwach gdzie stosowana jest bioasekuracja, wirus się nie...

Lider PSL podkreślił, że wnioskował o "informację rządu w sprawie pogarszającej się sytuacji wielu gospodarstw rolnych w Polsce". - Szczególnie jest to związane z afrykańskim pomorem świń. Jest to zagrożenie dla największych hodowli w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Niesie za sobą straty miejsc pracy i dorobku życia dla tysięcy polskich rolników. Nie ma rekompensaty, a proponowana ustawa to tylko gra pozorów. Nie ma żadnej konkretnej pomocy dla osób dotkniętych klęską ASF - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Od lutego 2014 r. wykryto w Polsce 748 przypadków choroby ASF u dzików i 104 ogniska u świń. Choroba rozprzestrzenia się, padłe dziki są nie tylko znajdowane w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, ale także w okolicach Warszawy.

W ostatnim czasie, w ramach walki z chorobą afrykańskiego pomoru świń resort rolnictwa przygotował specustawę, którego procedowanie zakończyło się w Sejmie. Pozwoli to na podjęcie nadzwyczajnych działań interwencyjnych, które powinny powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Kosiniak-Kamysz poruszył także kwestię szkód łowieckich. - Po raz kolejny słyszymy o odroczeniu terminu wejścia w życie ustawy, która nakłada na państwo obowiązek wypłacania szkód łowieckich - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA