Przypadki ASF w Polsce lawinowo rosną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-04-2020,14:50 Aktualizacja: 17-04-2020,16:32
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (9 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 1780 przypadków ASF u dzików.

GLW poinformował, że z dniem 9 marca 2020 r. został zmieniony wzór sprawozdawczości. W nowym formacie zostały ujęte przypadki nr 1066 - 1780. Natomiast wszystkie stwierdzone do 8 marca zostały skatalogowane według poprzedniego wzoru sprawozdawczości.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. PIWet-PIB w Puławach.

myśliwi, dziki, odstrzał sanitarny dzików, KZP-TCH POLPIG, żywność, asf, wirus asf, trzoda chlewna

Myśliwi nie polują a hodowcy świń biją na alarm

Ministerstwo Środowiska wydało komunikat precyzujący zakaz wstępu do lasu również dla myśliwych. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że znacząco zmniejszy on możliwości działań związanych z walką...

Wirus ASF w Polsce w tym roku bardzo intensywnie rozprzestrzenia się w populacji dzików. Do 9 kwietnia potwierdzono ich aż 1780. Dla porównania w całym 2019 r. było ich 2477.

Przypadków ASF jest coraz więcej. Z jednej strony wpłynęła na to łagodna zima, z drugiej, jak zapewnia Inspekcja Weterynaryjna, wzmożone poszukiwania.

Populacja dzików, jak podkreślał dr Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, podczas marcowej konferencji pod hasłem "ASF - współczesne wyzwanie" w Kielcach, wymknęła się jednak spod kontroli.

ASF, afrykański pomór świń, strefa ASF, teren objęty restrykcjami, przemieszczanie świń, GLW,

Kiedy można przemieszczać świnie z obszarów ASF?

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat dotyczący przemieszczeń świń z obszarów objętych restrykcjami wynikającymi z afrykańskiego pomoru świń (ASF). Informacja powstała w związku z doniesieniami medialnymi wskazującymi na...

Odstrzał dzików, zdanie głównego lekarza weterynarii jest więc konieczny po to, żeby zmniejszać rozprzestrzenianie się wirusa oraz skracać cierpienie chorych osobników. Zakażone zwierzęta i tak padają w męczarniach z gorączką powyżej 42 st. C.

Jeszcze ważniejszym elementem usuwania pozostałości wirusa ze środowiska jest wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem.

Zestawienie wszystkich przypadków ASF w Polsce w 2020 roku znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA