Projekt ustawy o budowie zapory przed dzikami trafił do konsultacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2018,13:00 Aktualizacja: 03-03-2018,13:16
A A A

Projekt ustawy o budowie zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski przekazany został do konsultacji publicznych. Ogrodzenie ma ograniczyć rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń.

Projekt zakłada budowę ogrodzenia podobnego do ogrodzeń drogowych o długości 1200 km wzdłuż polsko-białorusko-ukraińskiej granicy.

walka z asf w polsce, asf w polsce, budowa płotu na granicy, podlasie, sejmik województwa podlaskiego

ASF. Radni sejmiku mają wątpliwości, czy budować płot wzdłuż granicy

Radni sejmiku województwa podlaskiego apelują do ministerstwa rolnictwa, by rozważyło, czy potrzebna jest budowa na granicy z Białorusią i Ukrainą ogrodzenia, które ma powstać w ramach walki z ASF. Krzysztof Jurgiel zapowiada, że w...

Zapora ma zapobiegać przedostawaniu się dzików na teren Polski z krajów, gdzie występuje afrykański pomór świń. Według naukowców dzik jest głównym rezerwuarem tego wirusa, od którego zarażają się świnie. Świnie mogą zakazić się nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także poprzez zjedzenie zakażonej karmy czy przeniesienie wirusa przez człowieka. ASF powoduje duże skutki gospodarcze dla producentów świń.

Inwestycja budowy zapory będzie finansowana z budżetu państwa na podstawie przyjętego przez rząd programu wieloletniego na lata 2018-2022.

"Głównym celem tej ustawy jest wprowadzenie ułatwień proceduralnych oraz określenia kompetencji poszczególnych organów wydających decyzje lub opinie niezbędne do rozpoczęcie budowy zapory oraz umożliwiające sprawną realizację tej inwestycji" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozwiązania w projektowanej ustawie opierają się w dużej mierze na przepisach innych specustaw.

ASF, płot na granicy, walka z wirusem, trzoda chlewna

Płot na wschodniej granicy nie rozwiąże problemów z ASF

W zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski ma pomóc płot, którego celem będzie uniemożliwienie przemieszczania się dzików ze wschodu. Szacuje się, że łączny koszt budowy, dzierżawy gruntów i...

Projektowane przepisy mają ułatwić proces inwestycyjny oraz stworzyć takie mechanizmy, które umożliwią wybudowanie zapory w możliwie jak najkrótszym czasie, z uwzględnieniem interesu jednostki jak bezpieczeństwa państwa. Inwestycja będzie przebiegać przez wiele nieruchomości. Za przejęte nieruchomości będzie przysługiwało odszkodowanie. Jego wysokość będzie ustalana w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wojewodę.

Za realizację inwestycji, a następnie za utrzymanie zapory będą odpowiedzialni wojewodowie: warmińsko-mazurski, podlaski, lubelski i podkarpacki. Planuje się, że zakończenie budowy nastąpi z końcem 2020 r.

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce szacowane jest na ponad 14 mln 167 tys. sztuk, a liczba gospodarstw utrzymujących świnie - to ponad 237 tys.

Hodowcy trzody chlewnej i przetwórcy mięsa obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na tereny, gdzie jest skoncentrowana hodowla świń. 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim.

Projekt został opublikowany w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji, na konsultacje wyznaczono termin 7 dni.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA