Ponad tysiąc świń do natychmiastowej utylizacji z powodu ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2018,13:15 Aktualizacja: 28-07-2018,13:26
A A A

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. W gospodarstwach w gminach Srokowo i Sępopol, w których stwierdzono obecność tego wirusa, hodowano łącznie 1145 świń.

O kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń poinformowano po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w piątek w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego.

Po wykryciu tych przypadków choroby, liczba ognisk ASF u trzody chlewnej wzrosła w regionie do czterech.

dziki, asf, płot graniczny, Bułgaria

Wirus ASF zostanie zatrzymany? Powstanie płot na granicy

Wirus afrykańskiego pomoru świń objął swoim zasięgiem całą Rumunię. Sąsiadująca z tym krajem Bułgaria chce się zabezpieczyć przed pomorem, dlatego tamtejsze władze podjęły decyzję o budowie granicznego płotu. Dziki, które przedostaną się z...

Jak powiedział wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz, wystąpienie trzech nowych ognisk potwierdziło laboratorium z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Dwa z nich dotyczą gospodarstwa w Wilczynach (gdzie hodowano 10 świń) i w Kosakowie (utrzymywano tam cztery świnie). Obie te miejscowości leżą w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim. Trzecie ognisko stwierdzono w Smolance w gm. Sępopol, w pow. bartoszyckim - hodowano tam 1131 sztuk trzody chlewnej.

Według Bartoszewicza wszystkie trzy gospodarstwa znajdowały się na obszarze ochronnym (tzw. strefie żółtej). Jak mówił, rozpoczęto już wdrażanie odpowiednich procedur związanych z likwidacją choroby.

W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w tych hodowlach muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu - odkażone. W Wilczynach i Kosakowie już to zrobiono, a w Smolance takie działania zaplanowano na poniedziałek.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

ASF wciąż zabija, a rolnicy tracą swoje świnie

Wirus afrykańskiego pomoru świń coraz częściej dostaje się do chlewni. Najbardziej dziesiątkuje on stada w woj. lubelskim. Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o kolejnych trzech ogniskach tej choroby. Ognisko afrykańskiego pomoru...
Służby weterynaryjne zapowiedziały, że w ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja gospodarstw w promieniu 10 km od miejsc, w których wykryto nowe ogniska ASF.

Badany będzie stan zdrowia trzody i warunki bioasekuracji. Zostaną wydane rozporządzenia wojewody warmińsko-mazurskiego, określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.

Wcześniej na Warmii i Mazurach odnotowano tylko jeden przypadek wykrycia ogniska ASF u trzody chlewnej - w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim. W regionie stwierdzono też 169 przypadków tej choroby u dzików.

Według informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, od początku występowania ASF w Polsce wykryto w sumie 172 jej ogniska u trzody chlewnej; w hodowlach prowadzonych w woj. podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami w produkcji i sprzedaży mięsa na obszarach je otaczających.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA