Polska wnioskuje o unijne wsparcie na rynku wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2021,8:05 Aktualizacja: 27-01-2021,8:12
A A A

Polska wraz z kilkunastoma krajami UE wystąpiła z wnioskiem do Komisji Europejskiej o unijne wsparcie sektora wieprzowiny - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

- Na rynku wieprzowiny mamy do czynienia z bardzo trudną i pogarszającą się sytuacją. Polska wielokrotnie zwracała KE na to uwagę. ASF, COVID-19, a obecnie dodatkowo sezonowy spadek cen, wpływają bardzo negatywnie na sytuację producentów świń i perspektywy dla sektora" - powiedział Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Janusz Wojciechowski, sektor wieprzowiny, hodowla świń, ceny żywca wieprzowego

Dramat na rynku wieprzowiny. KE nie wyklucza interwencji na rynku

Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa oświadczył, że nie wyklucza działań interwencyjnych Komisji Europejskiej w sektorze hodowli wieprzowiny. - Sytuacja jest niezmiernie trudna. Ceny spadły do bardzo niskiego poziomu. Wiele państw...

Podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów rolnictwa krajów UE dodał, że w styczniu w Polsce (rok do roku) cena wieprzowiny była o prawie 42 proc. niższa.

- To doskonale obrazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Dlatego Polska, jak i wiele innych państw członkowskich UE, ponownie wnioskuje o wsparcie dla sektora wieprzowiny – dodał polityk.

Uczestniczący w konferencji Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa poinformował, że Komisja nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Jednocześnie przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

Wskazał m.in., że sytuacja w poszczególnych krajach jest bardzo różna. - Trudno jest przygotować jedno kompleksowe rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim, ale cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji i nie wykluczamy możliwości wykorzystania instrumentów rynkowych - powiedział.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA