Polska wieprzowina poszukiwana na światowych rynkach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KOWR | redakcja@agropolska.pl
06-12-2018,15:20 Aktualizacja: 07-12-2018,10:03
A A A

Polska jest czwartym, po Niemczech, Hiszpanii i Francji producentem wieprzowiny w Unii Europejskiej z 8-procentowym udziałem w unijnej produkcji.

Co ważne, eksport wieprzowiny od kilku lat systematycznie rośnie.

W latach 2014-2017 krajowa produkcja żywca wieprzowego kształtowała się na poziomie 1,8-1,9 mln ton masy poubojowej ciepłej (mpc.) i wykazywała tendencję wzrostową - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

chlewnia, otwarcie, lochy, odchowalnia

W Wielkopolsce powstała nowa chlewnia. Otwarcie już wkrótce

W gospodarstwie rolnym Marty i Karola Łakomy już niebawem odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnej chlewni dla loch z odchowalnią dla prosiąt do wagi 30 kg.   Spotkanie odbędzie się w piątek 14 grudnia 2018 r. o godz. 12 w Nowym Dworze koło...

W 2018 r. produkcja wieprzowiny będzie prawdopodobnie większa. W ocenie IERiGŻ-PIB może ona osiągnąć 2,5 mln ton (1,96 mln ton mpc.), o 3 proc. więcej niż w 2017 r.

Polskie produkty wieprzowe cieszą się stałą popularnością wśród konsumentów zagranicznych, a kraj nasz należy do grona największych eksporterów wieprzowiny poza UE, plasując się na piątym miejscu (z 6 proc. udziałem w eksporcie) pod względem wolumenu eksportu żywca, mięsa i przetworów wieprzowych, po Niemczech (650 tys. ton; 22 proc.), Hiszpanii (634 tys. ton; 22 proc.), Danii (435 tys. ton; 15 proc.) i Holandii (346 tys. ton; 12 proc.).

Potwierdzeniem rozwoju eksportu jest rosnący udział sprzedaży zagranicznej produktów wieprzowych w krajowej produkcji. W latach 2004-2017 udział eksportu (wyrażonego w ekwiwalencie tusz) w krajowej produkcji zwiększył się z 10 proc. do 42 proc. - podaje KOWR.

hodowla trzody chlewnej, dorota niedziela, sejmowa komisja rolnictwa, asf w polsce

Świnie giną, gospodarstwa znikają. Tragiczny obraz polskiej hodowli

Dziesiątki tysięcy zabitych i zutylizowanych świń, likwidacja jednej czwartej stad i brak skutecznej pomocy rolnikom rezygnującym z hodowli - taki obraz wynika z danych przedstawionych przez opozycję podczas sejmowej komisji rolnictwa. - Afrykański...

W 2017 r., na skutek wzmożonego popytu zagranicznego, zwłaszcza z krajów UE, USA oraz Kanady, eksport produktów wieprzowych z Polski był o 14 proc. większy niż w 2016 r. i wyniósł 799 tys. ton (w ekwiwalencie tusz). Najbardziej wzrósł wywóz żywca (o 12 proc.), mięsa (o 12 proc.) i przetworów (o 26 proc.), a zmalał tłuszczów - o 11 proc.

Tendencja wzrostowa w eksporcie wieprzowiny utrzymuje się również w 2018 r. W okresie styczeń-wrzesień 2018 r. z Polski wyeksportowano 599 tys. ton produktów wieprzowych (w ekwiwalencie tusz), o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

W strukturze asortymentowej dominuje mięso świeże i mrożone (61 proc.), a kolejną dużą grupę stanowią przetwory wieprzowe (31 proc.). Znacznie mniejszy udział w strukturze towarowej posiadają tłuszcze (7 proc.) oraz żywiec (1 proc.).

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Pliki do pobrania:
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA