Polska przywróciła import litewskich świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2019,8:05 Aktualizacja: 30-01-2019,8:11
A A A

Polska oficjalnie odwołała zakaz importu świń wyhodowanych na Litwie - poinformowało ministerstwo rolnictwa w Wilnie. Zakaz obowiązywał od połowy grudnia ub.r. i obejmował tzw. strefy czerwone ASF z Litwy.

"Jeszcze wczoraj w Brukseli spotkałem się i rozmawiałem z polskim ministrem rolnictwa, a dziś otrzymaliśmy pisemne powiadomienie głównego weterynarza Polski o odwołaniu zakazu" - cytuje litewskiego ministra rolnictwa Giedriusa Surplysa komunikat resortu.

litwa, handel wieprzowiną, import świń, Giedrius Surplys, Darius Remeika, Saulius Skvernelis

Będzie odwet Litwy? Trwa spór o wieprzowinę

Litwa nie wyklucza działań odwetowych w odpowiedzi na wprowadzony przez stronę polską zakaz importu wieprzowiny z Litwy - oświadczył premier Saulius Skvernelis. Zaznaczył jednak, że chce dojść do porozumienia na drodze dyplomatycznej. - Wszystkie...

Polityk z satysfakcją odnotował, że "konstruktywny dialog pomógł osiągnąć porozumienie i wznowić handel".

Problemy w handlu żywymi świniami między Polską a Litwą pojawiły się po decyzji Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy.

Minister podjął ją w połowie grudnia ub.r. na skutek protestów rolników. Wywołało to oburzenie ze strony litewskiej, która wskazywała, że decyzja ta jest niezgodna z unijnymi przepisami i zagroziła, że odwoła się w tej sprawie do KE.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Litwy w obecności Vytenisa Andriukaitisa, unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, w wyniku którego osiągnięto porozumienie o przywróceniu handlu żywymi świniami.

Według danych litewskiego ministerstwa rolnictwa w 2018 roku na Litwie wykryto 51 ognisk ASF w gospodarstwach trzody chlewnej i ubito 22 tys. 704 świń, natomiast w Polsce w ubiegłym roku wykryto 109 ognisk ASF i zlikwidowano 25 tys. 395 świń.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA