Polowania w związku z ASF będzie można organizować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2021,18:55 Aktualizacja: 01-02-2021,19:00
A A A

Mimo przedłużenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, będzie można organizować polowania zbiorowe na dziki w związku z ASF - wynika z projektu rozporządzenia rządu.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

polowania indywidualne, edward siarka, ministerstwo klimatu i środowiska, pandemia koronawirusa

Minister zapewnia: tysiące polowań więcej mimo pandemii

O 14 tysięcy więcej miało być polowań indywidualnych w pandemicznych miesiącach ubiegłego roku w porównaniu do okresu poprzedniego - poinformował Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. W odpowiedzi na interpelację poselską w...

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rządu, projekt wydłuża do 14 lutego niektóre zakazy i ograniczenia wynikające z COVID-19.

Jak wynika z oceny skutków regulacji projektu zostaje wprowadzona zmiana, która pozwoli na organizowanie poszukiwań padłych dzików oraz organizowania polowań zbiorowych na te zwierzęta w związku z ASF.

"W § 28 zmienianego rozporządzenia wprowadzono zmianę, która umożliwi organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne, budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt oraz organizację polowań zbiorowych, w trakcie których dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne" - czytamy w OSR projektu.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska, informowano, że w związku z COVID-19 i wynikających z tego obostrzeń pojawił się problem z organizowaniem polowań zbiorowych, których celem miało być ograniczanie rozprzestrzeniania się ASF.

W październiku ub.r. w związku z wprowadzeniem ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego informował, że stoi na stanowisku, iż od 24 października polowania zbiorowe są, aż do odwołania, całkowicie zakazane.
 

  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA