Pogłowie świń i ceny żywca spadają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-01-2022,9:05 Aktualizacja: 31-01-2022,11:04
A A A
Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej są pod dużą presją wywołaną przez Covid-19. Całą sytuację komplikują kolejne restrykcje wprowadzane przez rynki trzecie w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Kolejna fala pandemii Covid-19 wpływa znacząco na rynek żywca wieprzowego w Unii Europejskiej. Personel ubojni i zakładów przetwórczych pracujący przy taśmach przez konieczność zachowania niewielkich odległości jest narażony na zakażenia Omikronem. 
 
"W efekcie coraz więcej pracowników trafia na kwarantannę. Braki kadrowe w załogach zakładów przetwórczych oraz ograniczenie ich mocy produkcyjnych są coraz bardziej widoczne" - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
protest mieszkańców, ferma trzody chlewnej, budowa fermy, odory, blokowanie inwestycji

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie chlewni przemysłowej

Chlewnia przemysłowa na prawie 46 tysięcy świń ma powstać obok jednego z osiedli kolo Jarocina. Jego mieszkańcy protestują przeciwko tej inwestycji i mają pretensje, że nikt wcześniej nie poinformował ich o planach budowy fermy.   ...
Sytuację komplikuje zamkniecie niektórych rynków trzecich dla eksportu włoskiej wieprzowiny z powodu wykrycia niedawno wirusa ASF u dzików w Piemoncie.
 
Obecnie na rynku odnotowuje się mniejszą podaż tuczników niż w latach ubiegłych. Mimo to cena skupu żywca spada. Na niemieckiej dużej giełdzie z 19 stycznia cena zmalała o 3 centy do 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), czyli do około 5,51 zł. 
 
Obniżenie niemieckiej ceny wpłynęło na spadki notowań w skupach w innych krajach unijnych. W Austrii zanotowano największy spadek, który wyniósł 5 centów, w Danii 3 centy, w Belgii 2 centy, a w Holandii 1 centa. 
 
Z kolei we Francji i Hiszpanii notowania pozostały bez zmian mimo, że eksport z tych krajów do Chin pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 
W Polsce w ciągu tygodnia średnia cena skupu tuczników spadła o dalsze 5 groszy i osiągnęła poziom 5,35 zł za kg klasy E. Według raportu GUS w ciągu roku liczba utrzymywanych świń spadła o blisko 1,5 mln sztuk. W tym czasie pogłowie macior zmniejszyło się o 160 tys. sztuk.
 
Spadek pogłowia jest efektem braku opłacalności produkcji, trudności finansowych rolników i rosnących wymagań bioasekuracji w związku z walką z ASF. Według ekspertów POLPIG w najbliższym okresie będziemy obserwować dalsze odchodzenie gospodarstw od produkcji świń.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA