Pobieranie krwi do badań w kierunku ASF nie zawsze obowiązkowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-12-2020,9:40 Aktualizacja: 01-12-2020,9:38
A A A
Gospodarstwa położone w strefach afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą skorzystać z odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku wirusa ASF od przemieszczanych zwierząt. Musza one jednak spełniać podwyższone zasady bioasekuracji. 
 
Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje dodatkowe koszty pracy dla producentów świń, stres dla zwierząt oraz związane jest z regularnym wchodzeniem osób spoza obsługi w bezpośredni kontakt z trzoda chlewną – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. 
 
Eksperci ze Związku wnioskują o umożliwienie pobierania próbek krwi do badań przez lekarzy standardowo opiekujących się stadem.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka, tuczniki, spadek cen cena

Dramatyczna sytuacja rolników. Ceny tuczników sięgnęły dna

Notowania tuczników na unijnych rynkach w ostatnim tygodniu listopada spadły od 4 do 9 centów za kg wagi bitej ciepłej (wbc). Niemiecka cena utrzymała się na niskim poziomie i wyniosła 1,19 euro za kg wbc.   Tuczniki w krajach...
Chcą również tam, gdzie jest to możliwe cotygodniowego pobierania próbek z kości długich i organów od zwierząt padłych.
 
Gospodarstwa położone w strefach ASF, które chcą korzystać z odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku ASF przed wysyłką świń przez cały rok, powinny wprowadzić u siebie podwyższone zasady bioasekuracji.
 
Szczegóły dotyczące zasad znajdziesz TUTAJ. Są one zapisane w dokumencie bazowym Głównego Inspektoratu Weterynarii wydanego 5 października 2020 r. oraz w piśmie Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 12 października 2020 r. 
 
W sytuacji kiedy rolnik chce uzyskać odstępstwo od badań krwi w okresie poza sezonem ognisk ASF, czyli od początku listopada do połowy maja, wystarczy że spełnić wymagania bioasekuracji wymagane rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. (Dz.U. 2018 poz. 290 z późn. zm.). Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
 
W celu uzyskania odstępstwo wystarczy złożyć wniosek do Powiatowego Lekarza Weterynarii o wprowadzenie monitoringu na podstawie cotygodniowego pobierania próbek od co najmniej pierwszych 2 padłych świń, starszych niż 60 dni w każdym budynku.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA