Padły dzik w Wielkopolsce mógł być odosobnionym przypadkiem ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2019,13:50 Aktualizacja: 05-12-2019,13:57
A A A

Pierwszy padły dzik z ASF, którego odnaleziono w Wielkopolsce mógł być odosobnionym przypadkiem, innych nie znaleziono - powiedział Mirosław Welz, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

4 grudnia potwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzika na terenie powiatu wolszytyńskiego w województwie wielkopolskim. Zwłoki dzika znaleziono w odległości ok. 5 km od granicy z województwem lubuskim.

asf w wielkopolsce, Krzysztof Grabowski, powiat wolsztyński, kębłowo

ASF dotarł do Wielkopolski

Potwierdzono pierwszy przypadek dzika padłego z powodu ASF w woj. wielkopolskim. Wirus wykryto u zwierzęcia znalezionego w okolicach miejscowości Kębłowo w powiecie wolsztyńskim. "Niestety, właśnie wróciłem z Wojewódzkiego...

- Odbyło się posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Poznaniu, w wyniku którego podjęto działania związane ze zwalczaniem ASF u dzików na terenie województwa wielkopolskiego. Te działania to monitoring bierny, a więc intensywne przeszukiwanie okolic znalezienia tego padłego dzika i poszukiwania zwłok innych padłych dzików oraz rekomendacja budowy ogrodzenia wokół tego przypadku w promieniu 5 kilometrów - poinformował Welz.

- Ponadto są prowadzone czynności dochodzenia epizootycznego i ustalenia źródła pochodzenia choroby. Z wyniku badania laboratoryjnego można przypuszczać, że do zakażenia tego zwierzęcia doszło przed zakończeniem prac związanych z budową ogrodzenia na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego - dodał.

Według Welza, wtedy mógł się przemieścić, teraz bowiem oba województwa są oddzielone ogrodzeniem na wysokości powiatu wolsztyńskiego. Budowa została zakończona 28 listopada.

asf w polsce, walka z asf w polsce, jan krzysztof ardanowski, odstrzał dzików, polski związek łowiecki

Czeskie rozwiązania mają ochronić Wielkopolskę przed wirusem

- Nie bagatelizujemy przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w woj. lubuskim - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Teren, na którym znaleziono martwe osobniki został ogrodzony i jest przeszukiwany....

- Do chwili obecnej nie znaleziono w okolicy wystąpienia tego przypadku żadnych zwłok padłych dzików, co jest dobrym prognostykiem i może oznaczać, że jest to przypadek odosobniony - powiedział.

Służby weterynaryjne prowadzą jednocześnie akcję informacyjną i kontrolę bioasekuracyjną gospodarstw utrzymujących świnie. Apelują do posiadaczy zwierząt o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Zalicza się do nich m.in.: wyposażenie gospodarstwa w urządzenia, maty i środki dezynfekcyjne; wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściem do pomieszczeń, w których trzyma się świnie; ograniczenie dostępu osób trzecich do tych pomieszczeń i gospodarstw; zakaz kontaktu ze zwierzętami przez myśliwych - przez 72 godziny od czasu polowania; grodzenie i niedopuszczenie do kontaktu ze świniami zwierząt wolno żyjących, czyli ogrodzenie gospodarstwa; prowadzenie dokumentacji osób, które wchodzą i wychodzą na teren gospodarstwa oraz prowadzenie takiej dokumentacji dla samochodów.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA