Padlina na fermie świń. Policja już prowadzi śledztwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2020,13:10 Aktualizacja: 08-04-2020,13:16
A A A

Nieznany sprawca dwukrotnie podrzucał kawałki padliny na teren jednej z hodowli świń w powiecie brzeskim (woj. opolskie). Śledztwo w sprawie prowadzi policja. Sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dwa przypadki podrzucenia padliny zgłosił jej właściciel, który wykluczył, by części zwierząt znalazły się na terenie obiektu ogrodzonego wysokim murem przypadkowo.

padlina w lesie, martwe kury, rdlp w olsztynie, Nadleśnictwo Zaporowo, Adam Siemakowicz

Padlina w lesie. Strażnicy przyłapali rolnika

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Zaporowo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie) przyłapali mieszkańca gminy Braniewo, który wyrzucił na patrolowany przez nich teren martwe kury. Mundurowi przemierzali akurat obszar...

Wcześniej o wszystkim informował inspekcję weterynaryjną, która poradziła mu, by sam powiadomił policję. W rozmowie z PAP przyznał, że boi się o przyszłość nie tylko swojej hodowli.

- Przepisy są bardzo rygorystyczne. Jeżeli na moim terenie znajdą się kawałki zwierzęcia skażone np. ASF, to do uboju pójdzie całe stado, a straty będą liczone w setki tysięcy złotych. Ale to nie wszystko. Problemy będą miały gospodarstwa w promieniu kilku kilometrów i powiązane z nimi zakłady - mówi hodowca.

- Nie wiem, czy jest to głupi żart, czy lekkomyślność, czy też całkowicie przemyślane działanie, ale z pewnością jest to groźne dla wielu rolników z naszego regionu i nie można tego lekceważyć. Nie będę przecież biernie czekać, aż stanie się nieszczęście i dopiero wtedy wypatrywać inspekcji weterynaryjnej, która w asyście policji przyjdzie do mnie, żeby wybić mi stado - uważa właściciel hodowli.

Patrycja Kaszuba z KP Policji w Brzegu zapewnia, że funkcjonariusze poważnie podeszli do złożonego zawiadomienia i obecnie prowadzone są czynności sprawdzające.

Biuro prasowe Komendy Głównej Policji informuje, do tej pory na terenie kraju zdarzały się incydentalne przypadki podrzucania odpadków zwierzęcych na terenach nieużytków rolnych i w lasach.

Zgłoszenie z województwa opolskiego jest obecnie sprawdzane pod kątem możliwości naruszenia przepisów artykułu 183 kodeksu karnego, który za nieodpowiednie postępowanie z odpadami przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA