Ograniczenie stresu cieplnego u tuczników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-07-2015,15:00 Aktualizacja: 04-07-2015,15:15
A A A

Wysoka temperatura w tuczarni powoduje między innymi utratę apetytu oraz ograniczenie pobrania paszy przez świnie. Prowadzi to do spadku przyrostów oraz wydłuża okres tuczu.

Chcąc uniknąć skutków wysokiej temperatury należy pomyśleć o tym już w momencie projektowania chlewni i wyposażyć ją w odpowiedni system wentylacji. Mamy tutaj do wyboru m.in. wentylację mechaniczną, przez drzwi, przesłonową, sufitową, kanałową, zrównoważonego ciśnienia oraz chłodzenie bezpośrednie za pomocą zamgławiania pomieszczeń lub zraszania świń.

Muchy zagrożeniem dla świń. Przenoszą groźne choroby

Muchy są nosicielami wielu chorób i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt gospodarskich. W dodatku je niepokoją i są źródłem stresu. Najlepszym dowodem na to, że much nie powinno się lekceważyć jest to, że przeżywalność...

Ważnym elementem przeciwdziałania skutkom stresu cieplnego jest odpowiednia liczba tuczników w kojcu. Ich nadmierne zagęszczenie utrudnia oddawanie ciepła, ogranicza dostęp do paszy i wody i może wywoływać agresję zwierząt.

Należy także pamiętać, aby zapewnić tucznikom stały dostęp do wody, dzięki której można obniżyć ich ciepłotę ciała nawet o 0,5 ºC.

W gorące dni warto wprowadzić metodę częstego karmienia małymi porcjami paszy najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe.

Celowe jest także stosowanie pasz łatwostrawnych z małą ilością włókna oraz stosowanie dodatku oleju roślinnego i betainy. Korzystnie wpływają również paszowe zawierające antyoksydanty do których należą: witaminy A, C i E oraz mikroelementy sód, potas i magnez.

Więcej informacji na temat ograniczenia stresu cieplnego u tuczników można znaleźć w Hoduj z Głową Świnie nr 4/2015

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA