Ogniska ASF wybuchają jedno po drugim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2018,12:35 Aktualizacja: 04-09-2018,12:38
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem o wykryciu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń w prowincji Jiangsu na wschodzie kraju. Wcześniej tego dnia informowano o nowym ognisku choroby w regionie Anhui.

W pobliżu miasta Wuxi w prowincji Jiangsu służby weterynaryjne potwierdziły ASF u 21 świń w gospodarstwie liczącym 97 zwierząt; z powodu choroby padło 9 z nich. Jest to trzecie ognisko ASF potwierdzone w Chinach w ciągu ostatnich dwóch dni.

asf, wirus asf, Rumunia, ognisko asf

Wirus ASF zabił już ponad 123 tysiące świń w Rumunii

Wirus afrykańskiego pomoru świń w Rumunii od momentu wybuchu pierwszego ogniska 31 lipca 2017 roku bardzo szybko rozprzestrzenił się po tym kraju. Najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań u trzody chlewnej odnotowano jednak w ciągu ostatnich...

Wuxi jest oddalone o niecałe 120 km od Szanghaju i o ok. 400 km od miasta Lianyungang, gdzie wcześniej również odnotowano przypadki choroby.

W poniedziałek resort rolnictwa informował też o kolejnym, trzecim już ognisku ASF w graniczącej z Jiangsu prowincji Anhui, gdzie w gospodarstwie posiadającym 308 sztuk trzody chlewnej w wyniku choroby padły 83 zwierzęta. Wcześniej przypadki wirusa odnotowano w pobliżu tego samego miasta - Xuanchengu.

Nie jest jasne, czy za rosnącą liczbą wykrywanych nowych ognisk ASF stoi szybsze rozprzestrzenianie się choroby, czy też wynika to ze zwiększonej czujności rolników pod wpływem prowadzonej przez resort kampanii informacyjnej.

Od początku sierpnia w Chinach wykryto już osiem ognisk ASF w pięciu prowincjach. Są to pierwsze przypadki tej choroby w Azji Wschodniej, a międzynarodowi eksperci  obawiają, że może ona się przedostać do innych krajów regionu.

chiny, asf w chinach, hodowla trzody chlewnej, świnie, prowincja Anhui, Xuancheng

Surowe ograniczenia po wykryciu kolejnego ogniska ASF

Chińskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło w niedzielę wieczorem zakaz transportu trzody chlewnej i produktów wieprzowych z regionów dotkniętych afrykańskim pomorem świń po wykryciu w prowincji Anhui szóstego już ogniska choroby....

By powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby po wykryciu ogniska w Xuanchengu, ministerstwo rolnictwa ogłosiło najsurowsze dotąd restrykcje dotyczące branży mięsnej. Zakazano transportu żywych świń i produktów wieprzowych pomiędzy prowincjami, w których wykryto ogniska ASF, a resztą kraju. Zabroniono również przewozu żywych świń przez te regiony i zapowiedziano zamknięcie giełd żywca w tych prowincjach.

Od zdiagnozowania pierwszych przypadków ASF w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju na dotkniętych chorobą obszarach w kraju wybito już ponad 38 tys. sztuk trzody chlewnej - wynika z danych przekazanych w niedzielę przez resort rolnictwa.

Chiny posiadają największe pogłowie świń na świecie i są największym producentem oraz konsumentem wieprzowiny.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA