Odstrzał dzików zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2015,9:05 Aktualizacja: 11-12-2015,11:14
A A A

Zmniejszenie populacji dzików jest jednym z decydujących czynników rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) - uznano na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Dotychczas w Polsce wykryto 79 przypadków tej choroby u dzików i 3 ogniska u świń.

Prof. Zygmunt Pejsak z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach uważa, że kolejnym czynnikiem, który ograniczy rozwój ASF jest szybka utylizacja padłych dzików (zwierzęta zjadają mnożące się na martwym zwierzęciu larwy owadów i w ten sposób zarażają się wirusem). Podkreślił, że bardzo istotne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli niedopuszczenie do pojawienie się wirusa wewnątrz gospodarstwa.

79 przypadek asf, dzik, Polska

79 przypadek ASF u dzika w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym przypadku wystąpienia ASF u dzika na Podlasiu. Ostatni potwierdzony przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Stoczek w gminie Narewka leżącej w powiecie...

Naukowiec zaznaczył, że ASF choć nie jest groźny dla ludzi i innych zwierząt niż dziki i świnie, to ma duże znaczenie ekonomiczne. Z kraju w którym wystąpiła ta choroba nie można eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny. Dodał, że całkowita likwidacja tej choroby będzie trudna, gdyż w ciągu 5-10 lat nie uda się stworzyć szczepionki na ASF.

Profesor zwrócił uwagę, że od momentu pojawienia się wirusa w naszym kraju (połowa lutego 2014 r.) do dziś stwierdzono 79 przypadków wirusa u padłych dzików, większość do 12 km od granicy polsko-białoruskiej, a jeden w odległości 25 km od granicy. Stwierdzono też trzy ogniska choroby w małych gospodarstwach, w których było łącznie 16 świń. Podkreślił, że gospodarstwa te nie przestrzegały zasad bioasekuracji.
 
Pejsak zaznaczył, że w akredytowanym laboratorium w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach tylko w tym roku przebadano próbki od 13,8 tys. żywych świń, od 29 padłych (wszystkie ujemne), ponad 7,7 tys. dzików odstrzelonych i 279 padłych. Wirusa znajduje się u padłych zwierząt, co oznacza, że wszystkie zarażone zwierzęta w ciągu kilku dni zdychają.

Nie sprawdziły się więc "czarne" scenariusze ekspertów z Komisji Europejskiej o szybkim rozprzestrzenieniu się wirusa w Polsce. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że ASF w naszym kraju rozwija się wolno i a wirus nie jest tak agresywny jak wcześniej przypuszczano. Chorobę można utrzymywać w ryzach jeżeli przestrzega się wskazówek m.in. służb weterynaryjnych i zmniejszy liczbę dzików.
producenci trzody chlewnej, program bioasekuracji, hodowcy ryb słodkowodnych

Producenci trzody chlewnej i hodowcy ryb słodkowodnych dostaną wsparcie

Producenci trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji oraz hodowcy ryb słodkowodnych wnioski o pomoc mogą składać do 14 grudnia w biurach powiatowych ARiMR. W wyniku zmian rozporządzeń dotyczących zakresu i realizacji zadań ARiMR...

Zdaniem Pejsaka, obecnie największe niebezpieczeństwo może pojawić się od strony Ukrainy, bo tam wykrywa się coraz to nowe ogniska choroby i wygląda na to, że wymknęła się ona spod kontroli. Ostatnio wykryto ASF na dużej farmie (60 tys. sztuk) trzody koło Kijowa. Choroba przesuwa się w kierunku Polski.

Ewa Lech, wiceminister rolnictwa zauważyła, że Polska najlepiej sobie radzi z tą chorobą. O ile u nas w tym roku wystąpiło ponad 40 przypadków u dzików, to w Estonii ponad 500 u dzików i 18 ognisk u świń, na Litwie 90 przypadków u dzików i 13 u świń, na Łotwie ponad 600 u dzików i 10 ognisk u świń, a na Ukrainie oficjalnie 6 u dzików i 31 ognisk u świń. Białoruś natomiast nie zgłosiła Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) ani jednego zachorowania.

Lech poinformowała, że KE rozmawia z krajami poza unijnymi na temat odblokowania eksportu wieprzowiny z UE, i ograniczenia zakazu do stref, gdzie występuje ASF, ale na razie nie udało się ich przekonać. Obecnie eksport wieprzowiny spoza woj. podlaskiego jest możliwy m.in. do Stanów Zjednoczonych, Wietnamu i Hongkongu.

Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska powiedział, że jego resort zgodził się na zmniejszenie populacji dzików w woj. podlaskim. Plan odstrzałów został zwiększony o 30 proc. i został już wykonany. Nie obowiązuje okres ochronny, można też strzelać do loch. - W przyszłym roku nadal będą prowadzone odstrzały tych zwierząt - zapewnił.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, program bioasekuracji, podlasie,

Program bioasekuracji. Producenci dostaną zwrot części wydatków

Rolnicy, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich gospodarstwach program bioasekuracji mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielnie pomocy finansowej. Wsparcie skierowane jest do producentów rolnych...

Krytycznie o działaniach służb weterynaryjnych i resortu rolnictwa wypowiadała się Bożena Jelska-Jaroś z Podlaskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej. Zwróciła m.in. uwagę, że stawki rekompensat za rezygnację z chowu świń były zbyt niskie i nie zachęcały do likwidacji hodowli trzody. Narzekała, że program bioasekuracji rolnikom nic nie daje, bo nie mogą swoich świń sprzedać. Mówiła także o wyznaczeniu zbyt dużej strefy zagrożonej.

- Zabiegamy w KE by obszar z ograniczeniami sukcesywnie ulegał zmianie. W decyzji KE, która ukaże się na dniach z obszaru czerwonego (z ograniczeniami) zostaną wyjęte 3 gminy: Sejny, Giby oraz Płaska - poinformował z kolei Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Dodał, że niepokojące jest to, co się dzieje w okolicach Białowieży i Hajnówki, bo tam pojawiły się przypadki ASF u dzików. KE może wnioskować o rozszerzenie obszaru zagrożonego o powiat i gminę Hajnówka, a tam są duże hodowle świń. Obszar zagrożony i z ograniczeniami obejmuje kilkanaście gmin województwa podlaskiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA