Odstrzał dzików w woj. lubelskim ograniczył występowanie ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-10-2017,13:00 Aktualizacja: 30-10-2017,11:08
A A A

Ognisk afrykańskiego pomoru świń nie przybywa, a wirusa udało się opanować głównie dzięki odstrzałowi dzików. Tak uważają przedstawiciele ministerstwa środowiska oraz Polskiego Związku Łowieckiego.

Na temat aktualnej sytuacji dotyczącej ASF rozmawiali w ubiegłym tygodniu w Lubelskiej Izbie Rolniczej przedstawiciele służb sanitarnych i ministerstwa środowiska.

- W tej chwili podejmujemy działania i one są wykonywane po pierwsze społecznie przez myśliwych, którzy przepracowali w łowiskach ponad cztery miliony godzin. Następnie maksymalnie zwiększyliśmy wykonywanie polowań - mówił dla TVP 1 Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

ASF, przypadki choroby, dziki, wirus, padłe dziki

Wirus ASF zabija kolejne dziki. Osiem nowych przypadków

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych ośmiu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.    ASF zabił kolejne dwanaście dzików i...

W województwie lubelskim, jak informuje TVP 1, odstrzelono już ponad 2,5 tysiąca dzików. Według lubelskiego wojewódzkiego inspektora weterynarii właśnie intensywny odstrzał dzików ograniczył rozprzestrzenianie się choroby.

- Nie ma nowych ognisk, kończymy program bioasekuracji, wybijamy ostatnie 1500 sztuk trzody chlewnej z programu - mówił dla TVP 1 lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

- Na koniec września to jest ponad 50 proc. realizacji założonego planu. Liczymy że uda nam się go zrealizować w najbliższych dwóch miesiącach tj. w październiku i listopadzie - mówił dla TVP 1 Bartłomiej Popczyk z Polskiego Związku Łowieckiego.

Sanitarne odstrzały dzików na terenach zagrożonych wirusem ASF będą trwać do końca listopada.

Rolnicy, którzy nadal chcą się zajmować hodowlą trzody chlewnej muszą spełniać rygorystyczne zasady bioasekuracji. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA