Ochrona stada przed ASF. Porada od Smart Nanotechnologies

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-05-2024,8:05 Aktualizacja: 23-05-2024,7:17
A A A

Zmiana nawyków i przyzwyczajeń będzie najtrudniejsza, ale mówiąc o skutecznej ochronie przed ASFV, jest ona bezwzględnie potrzebna.– mówi Krzysztof Polowczyk ze Smart Nanotechnologies.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które mogą pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 22 maja. Wciąż bez podwyżek

Ceny tuczników w Niemczech od 28 lutego wynosi 2,20 euro za kg wbc. Duża giełda VEZG również 22 maja nie zmieniła notowań, mimo ubiegłotygodniowych zapowiedzi. Cena tuczników na VEZG od 28 lutego wynosi 2,20 euro za kg wbc VEZG...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W kolejnej odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosił się do nas hodowca świń.

Jak mogę prawidłowo zabezpieczyć gospodarstwo przed wirusem ASF w kontekście odpowiedniej bioasekuracji i dezynfekcji? – pyta nasz czytelnik.

– W mojej ocenie najskuteczniejszą metodą zapobiegania ASF jest stosowanie szeroko pojętej bioasekuracji, to jest wewnętrznej, jak i zewnętrznej – mówi Krzysztof Polowczyk brand manager marki Silveco z firmy Smart Nanotechnologies.

Ze względu na wielowektorowy sposób zakażenia wirusem, główne działania muszą dotyczyć nas samych, czyli osób mających bezpośredni kontakt ze zwierzętami.

Wprowadzenie takiego reżimu w gospodarstwie nie stanowi prostego zadania, ale z pewnością jest możliwe. Wymaga jednak w pierwszej kolejności wielu zmian organizacyjnych, jak i mentalnych.

ognisko asf, ASF u dzików, ognisko asf u dzików, dziki, wirus ASF, Inspekcja Weterynaryjna, martwe dziki, padłe dziki

Raport ASF. O połowę mniej ognisk u dzików niż w 2023 roku

Ogniska ASF u dzików wciąż wybuchają w 11 województwach, z czego najwięcej w zachodniopomorskim. Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików. Ich liczba wzrosła do 775. Liczba...

– Zmiana nawyków i przyzwyczajeń będzie najtrudniejsza, ale mówiąc o skutecznej ochronie przed ASFV, jest ona bezwzględnie potrzebna – mówi Krzysztof Polowczyk i dodaje:

– Wprowadzenie dodatkowej maty do dezynfekcji, zmiana odzieży roboczej i obuwia przy każdym wejściu i wyjściu z budynku inwentarskiego i dezynfekcja sprzętu są jednymi z najlepszych działań mających na celu zapobieganie zakażeniu stada wirusem ASF.

Nie sposób nie wspomnieć również o dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywa trzoda chlewna.

Sposób przenoszenia się tego wirusa jest dość złożony, dlatego też uchwycenie momentu zakażenia może okazać się wręcz niemożliwe. Jednym z rozwiązań są środki o przedłużonym działaniu biobójczym.

– Takim preparatem jest, zarejestrowany jako biobójczy, produkt Silveco+. Obecne w jego składzie nadtlenek wodoru i kwasy organiczne zapewniają skuteczną dezynfekcję zaraz po zastosowaniu preparatu, natomiast aktywne formy srebra gwarantują ochronę mikrobiologiczną dezynfekowanych powierzchni przez dłuższy czas – mówi Krzysztof Polowczyk.

Całą wypowiedź eksperta znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 2/2024. ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA