Nadzwyczajna pomoc dla producentów świń od 2 lipca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-07-2022,12:00 Aktualizacja: 01-07-2022,12:00
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej od 2 lipca będą mogli skorzystać z mechanizmu o nazwie "Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń". Będzie on realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc finansową w ramach tego mechanizmu mogą się ubiegać producenci trzody chlewnej, którzy 1 kwietnia 2022 r. prowadzili gospodarstwo i w tym czasie utrzymywali zwierzęta, a w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca w stadzie wystąpiły urodzenia świń.

Warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja przez producentów w ich gospodarstwie co najmniej jednego z działań "prośrodowiskowych".

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, maciory, lochy, trzoda chlewna, ASF w Wielkopolsce, strefa czerwona

Kolejna setka świń uśmiercona z powodu ASF

Główny lekarz weterynarii oficjalnie poinformował o wyznaczeniu 5. ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r. Ognisko ASF nr 2022/5 wyznaczono 29 czerwca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 105 świń tj. 13 loch, 29 prosiąt, 16...

Działanie te są wymienione w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek oraz producentów świń (Dz. U. poz. 879 i 1365).

Pomocą zostaną objęte jedynie świnie urodzone w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r., oznakowane i zgłoszone do 15.07.2022 r. do systemu IRZ ARiMR.

Wysokość pomocy wynosi 80 zł za każdą świnię urodzoną w gospodarstwie, jednak łączna kwota nie może być większa niż 160 000 zł.

Wnioski o udzielenie pomocy można składać w okresie od 2 do 15 lipca.

Wniosek należy złożyć do biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR.

Adresy biur powiatowych ARiMR znajdują się na stronie internetowej Agencji.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczniki nie podrożały, ale jest szansa na zmianę

Cena tuczników na VEZG utrzymała ubiegłotygodniową wartość. Choć notowania nie wzrosły, na rynku można zauważyć powiew optymizmu, o czym świadczy ostatnia sprzedaż na małej niemieckiej giełdzie. Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG w...

Za datę złożenia wniosku, niezależnie od sposobu jego dostarczenia, uznaje się datę jego wpływu do właściwego biura powiatowego ARiMR.

Hodowcy mogą złożyć tylko 1 wniosek, który powinien obejmować wszystkie świnie urodzone w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca, do których zamierzają ubiegać się o pomoc, jednak nie więcej niż 2 000 sztuk.

W składanym wniosku należy uwzględnić świnie urodzone we wszystkich siedzibach stad producenta zwierząt zgłoszonych do systemu IRZ ARiMR zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie pomocy oraz zasady przyznawania i wypłacania pomocy, określone są w instrukcji wypełniania wniosku.

Formularz wniosku o udzielenie pomocy w ramach mechanizmu "Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń" oraz instrukcja jego wypełniania zostaną udostępnione na stronie internetowej ARiMR w dniu jego uruchomienia tj. 2 lipca 2022 r.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA