Nadprodukcja tuczników maleje. Jest szansa na wzrost cen?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-02-2021,10:00 Aktualizacja: 15-02-2021,9:52
A A A
Liczba tuczników oczekujących na ubój w Niemczech zmniejsza się z tygodnia na tydzień.  W efekcie stopniowo maleje presja na cenę skupu.
 
Producenci żywca wieprzowego od dłuższego czasu nie mają powodów do zadowolenia. Wysokie ceny paszy, restrykcje spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz Covid-19 wywołały trudności na europejskim rynku trzody chlewnej. 
 
W wielu państwach doprowadziło to do redukcji pogłowia świń. W Niemczech w bieżącym roku liczba świń może spaść nawet o 10%.
 
Jednak na rynku pojawiają się pierwsze pozytywne zmiany. W Hiszpanii cena tuczników po uboju wzrosła w ciągu tygodnia o 2 centy za kg do wartości 1,49 euro za kg. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 6,69 zł.
 
Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, spadek cen tuczników i mięsa wieprzowego

Tuczniki i wieprzowina w Chinach tanieją

Produkcja tuczników w Chinach wciąż się zwiększa, co jest wynikiem odbudowy pogłowia trzody chlewnej. W efekcie zarówno ceny żywca wieprzowego jak i mięsa spadły.   Z danych chińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi wynika,...
W Belgii notowania tuczników wzrosły o 1 cent za kg i osiągnęły poziom do 1,03 euro za kg, czyli około 4,63 zł. 
 
Różnica cen skupu między tymi krajami, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, jest widoczna i wynosi aż 46 centów. Hiszpania od dłuższego czasu korzysta z rosnących możliwości eksportu do Chin w miejsce Niemiec. 
 
Według prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) odbudowa produkcji wieprzowiny w Chinach w 2021 r. może doprowadzić do obniżenia importu wieprzowiny nawet o 10%.
 
W Niemczech z każdym kolejnym tygodniem liczba tuczników oczekujących na ubój zmniejsza się. Ogranicza to stopniowo presję na cenę skupu. 
 
Zima utrudnia jednak transport żywca do rzeźni, co spowalnia tempo redukcji nadwyżki żywca wieprzowego. Jeżeli pandemia koronawirusa nie stanie na przeszkodzie to za kilka tygodni niemiecka nadwyżka żywca zostanie zagospodarowana. Wówczas ceny skupu tuczników powinny wzrosnąć.
 
Jednak od dłuższego czasu notowania na Niemieckiej dużej giełdzie utrzymują się na poziomie 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej, czyli około 5,34 zł. 
 
W Polsce cena skupu tuczników stopniowo pnie się do góry. W szóstym tygodniu bieżącego roku średnia cena skupu w klasie E wzrosła o 15 gr.
 
Eksperci podkreślają, że wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech nastąpi w najbliższych tygodniach, co odbije się na notowaniach w pozostałych europejskich krajach. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA