Myśliwi chwalą swój program zwalczania ASF. Ile odstrzelili dzików?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2022,18:10 Aktualizacja: 07-03-2022,18:17
A A A

Polski Związek Łowiecki podsumował trzymiesięczny "Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych".

Program został wypracowany w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy Zarządzie Głównym PZŁ. Zakładał aktywne zaangażowanie myśliwych w zintensyfikowany odstrzał dzików w całej Polsce podczas polowań zbiorowych.

walka z asf w Polsce, pogłowie trzody chlewnej, hodowla świń, Inspekcja Weterynaryjna

Gospodarstwa z odmową odszkodowania za ASF. Więcej nowych etatów w IW

Na koniec 2021 r. pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło 10 006 724 sztuki. Rolnicy utrzymywali 70010 stad świń - przekazało ministerstwo rolnictwa. Liczba stad w województwach wyglądała tak: w dolnośląskim - 1015; kujawsko-pomorskim -...

Jak przekazał PZŁ od 25 października 2021 r. do 6 lutego 2022 r. zrealizowano 23 606 polowań zbiorowych, z udziałem 317 tys. myśliwych. W sumie pozyskano 26 050 dzików i znaleziono 154 padłe osobniki lub ich szczątki. Myśliwi odnotowali 116 prób blokowania polowań.

"W ramach programu myśliwi przepracowali ponad 2,5 miliona godzin. Biorąc pod uwagę zaangażowanie czasowe, koszty transportu oraz amunicji, wartość wykonanej przez nich pracy wyniosła 58 000 000 zł. Dodatkowo dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich w związku z realizacją programu ponieśli wydatki w wysokości 42 000 000 zł. Zatem Polski Związek Łowiecki i zrzeszeni w nim myśliwi wyłożyli w sumie kwotę w wysokości 100 000 000 zł" - wyliczają łowczy.

Paweł Lisiak, przewodniczący Zarządu Głównego PZŁ, łowczy krajowy, w ramach podsumowania akcji podziękował wszystkim za zaangażowanie w pracę na rzecz polskiego rolnictwa i utrzymania trzody chlewnej w kraju. - Myśliwi w całej Polsce pokazali, ile angażują środków, czasu prywatnego i pieniędzy na walkę z tym, co prześladuje rolnictwo. Pokazaliśmy jak w sposób zorganizowany takie akcje mogą przebiegać. Wypracowaliśmy system monitorowania, który pokazuje jak mocno zaangażowani są myśliwi - stwierdził.

ogniska ASF u dzików, dziki, padłe dziki, martwe dziki, asf, wirus asf, GIW, myśliwi, zwalczanie asf, odstrzał dzików

ASF u dzików. Liczba ognisk szybko rośnie

Ogniska ASF u dzików w Polsce, dawniej określane mianem przypadków, w 2022 roku wystąpiły już na terenie 10 województw. Łącznie lich liczba wzrosła do 318. Najwięcej ognisk ASF u dzików w tym roku potwierdzono w...

W ocenie łowczych udało się zatrzymać rozprzestrzenianie wirusa ASF ze wschodniej części kraju i ograniczono rozprzestrzenianie wirusa w zachodniej części, a liczba przypadków ASF wykrytych u dzików zredukowano o 23 procent.

"W całym 2020 roku na terenie Polski odnotowano u dzików 4156 przypadków ASF, a w 2021 roku wykryto u dzików 3214 przypadki ASF" - wskazuje PZŁ. Jak dodaje, z realizacji programu można wysunąć jeszcze dodatkowe wnioski.

"Zintensyfikowane polowania zbiorowe z udziałem psów nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa ASF. Tak więc wydawane w niektórych rejonach kraju przez Inspekcję Weterynaryjną zakazy wykonywania polowań zbiorowych nie znajdują uzasadnienia" - zwraca uwagę Związek.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA