Minister ma pomysł, jak zmusić myśliwych do odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2018,16:05 Aktualizacja: 13-07-2018,21:17
A A A

Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomoże w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w Puławach (Lubelskie).

Ardanowski uczestniczył w puławskim Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w konferencji poświęconej ASF, na którą przybyli m.in. przedstawiciele zrzeszeń rolniczych, służb weterynaryjnych, szkół rolniczych.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Rolnicy nie mogą sprzedawać świń. Wybuchło kolejne ognisko ASF

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 162 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce od 17 lutego 2014 r. Tylko w tym roku wybuchło ich aż 58. Ognisko ASF nr 162 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 10...
Ardanowski podkreślił, że bez udziału myśliwych, których jest w Polsce 120 tys. niemożliwe jest zminimalizowanie pogłowia dzików roznoszących wirusa ASF. Mam nadzieję - mówił - że myśliwi kierują się poczuciem misji i obowiązku, który na nich spoczywa.

- Jeżeli Polski Związek Łowiecki nie rozumie, że ma do wykonania działania, które dla Polski są niezbędne, jest to fragment polskiej racji stanu, to trzeba będzie podjąć bardziej radykalne działania, na przykład tworząc konkurencyjny związek łowiecki - zapowiedział Ardanowski. Zaznaczył, że minister środowiska, który sprawuje pieczę nad myśliwymi, ma podobne zdanie.

Ardanowski dodał, że ministerstwo rolnictwa jest gotowe wspierać myśliwych w odstrzale dzików, finansując im zakup kosztownej amunicji czy urządzanie chłodni do przechowywania ubitych zwierząt, tam gdzie ich brakuje. - Rozważam też wsparcie finansowe odstrzału, ale jak sądzę, nie tylko w pieniądzach jest problem, raczej w pewnym niezrozumieniu powagi sytuacji - zaznaczył.

Podkreślił znaczenie inspekcji weterynaryjnej. - Będę zabiegał o to, by osoby gwarantujące w imieniu państwa bezpieczeństwo żywności w Polsce były godziwie wynagradzane - zadeklarował.

ASF, ogniska choroby, trzoda chlewna, wirus ASF

ASF - kolejne ogniska choroby i niemal 600 świń do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu pięciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. W gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano 590 świń.   Wirus ASF został...
Zwrócił jednak uwagę, że rolnicy skarżą się na niedostateczne przestrzeganie zasad w powiatowych inspektoratach weterynarii - jak mówił - boją się, aby stamtąd nie przywlec wirusa do gospodarstwa. - Jeżeli to jest prawda nawet w minimalnym procencie, to sprawa wymaga interwencji - powiedział Ardanowski.

- Poprawienie efektywności służb weterynaryjnych jest działaniem, które bardzo mocno będę chciał wesprzeć, również w warstwie organizacyjno-finansowej, w takim stopniu, jak to będzie niezbędne - zapowiedział Ardanowski.

Zaapelował o większe zaangażowanie rolników w zwalczanie choroby. Podkreślił znaczenie bioasekuracji, koniecznej, aby wirus nie trafił do gospodarstw, gdzie hodowane są świnie, zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia szerokiej akcji informacyjnej wśród rolników na temat ASF.

- Wielu rolników nie rozumie słowa bioasekuracja. Używanie precyzyjnej terminologii niezrozumiałej przez większość rolników sprawia, że oni nie rozumieją czego się od nich oczekuje - powiedział. Zaznaczył, że nie dotyczy to hodowców utrzymujących wiele świń, tylko drobnych rolników, tradycyjnie hodujących kilka zwierząt, którzy traktują wymogi bioasekuracji jako represje uderzające w polskie zwyczaje.

ubój gospodarczy, wieprzowina, trzoda chlewna, ASF

ASF - zakaz uboju gospodarczego ograniczy ryzyko szerzenia się choroby

Ubój gospodarczy może być przeprowadzany przez osoby odpowiednio przeszkolone. Jednak  taki zamiar należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii przynajmniej na 24 godziny przed jego dokonaniem.    Ubój zwierząt w...
- Świadomość rolników, że niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest duże czy małe musi być odizolowane od otoczenia, jest sprawą absolutnie zasadniczą, żeby pozostałe działania były skuteczne - podkreślił Ardanowski. Zapowiedział wykorzystanie korespondencji z KRUS, a także mediów do komunikowania się z rolnikami, aby docierały informacje o ASF w prostym, zrozumiałym języku.

Ardanowski zapowiedział też, że będzie zabiegał o większe wsparcie Komisji Europejskiej dla Polski w zwalczaniu ASF. - Opanowanie choroby w Polsce, w dużym rolniczym kraju, jest w interesie Unii Europejskiej, żeby ta choroba nie rozprzestrzeniała się w Polsce i ewentualnie nie przeniosła do innych krajów - powiedział.

Pytany, przez dziennikarzy o szanse na opanowanie choroby i perspektywę czasową tego, Ardanowski powiedział, że w Europie wiele krajów sobie nie poradziło z ASF.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF

Pracując w takim tempie, na pewno nie uda się zatrzymać ASF

Ok. 5 tys. gospodarstw skontrolowała Inspekcja Weterynaryjna pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji, tempo kontroli jest zbyt wolne w stosunku do rozprzestrzeniania się ASF z powodu niedoborów kadrowych - uważa prezes Krajowej Rady...
- W Hiszpanii to było 30 lat i wprowadzono zasady absolutnego odizolowania gospodarstw, gdzie są świnie. One są tam jak w więzieniach, czy obozach, nawet rolnik, który dochodzi do nich, musi być w specjalnym stroju ochronnym. Nie spodziewam się, żeby w Polsce takie metody można było zastosować. Na południu Włoch poddali się, już nie walczą z ASF, zlikwidowali hodowle świń. Choroba jest w krajach nadbałtyckich, na Węgrzech, w Czechach, jest również na wschód od Polski - powiedział.

- Na razie należy opanować sytuację w ten sposób, żeby nie przybywało nowych ognisk w gospodarstwach i żeby skutecznie eliminować dziki, te które w przyrodzie padły, muszą być wyzbierane, żeby nie były źródłem zakażenia. Natomiast ile lat potrzeba na wyeliminowanie choroby, to chyba tylko Duch Święty wie, bo ja tego nie wiem - dodał.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA