Mieszkańcy protestują przeciwko budowie chlewni przemysłowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-01-2022,12:30 Aktualizacja: 28-01-2022,15:57
A A A
Chlewnia przemysłowa na prawie 46 tysięcy świń ma powstać obok jednego z osiedli kolo Jarocina. Jego mieszkańcy protestują przeciwko tej inwestycji i mają pretensje, że nikt wcześniej nie poinformował ich o planach budowy fermy. 
 
Mieszkańcy osiedla w Siedleminie koło Jarocina w woj. wielkopolskim protestują przeciwko budowie prawdopodobnie największej w Polsce przemysłowej chlewni na prawie 46 tysięcy świń. Obiekt ma powstać w pobliżu pierwszego w kraju osiedla wybudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus. 
 
Protestujący, jak informuje gloswielkopolski.pl, mają pretensje do włodarzy Jarocina, że informacja o kontrowersyjnej inwestycji nie została odpowiednio nagłośniona. We wtorek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie zebranie, na które nie stawił się ani inwestor, ani burmistrz.
 
Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, wirus, eksport wieprzowiny, mięso wieprzowe, niedobór wieprzowiny w China

Import wieprzowiny do Chin spadnie?

Eksport wieprzowiny do Chin od stycznia do sierpnia 2021 r. osiągnął poziom 2,8 mln ton i był porównywalny do tego sprzed roku. Według prognoz w bieżącym roku kraj ten zmniejszy import tego rodzaju mięsa, co wynika z odbudowy pogłowia trzody...
 
Działka w Siedleminie ma powierzchnię niemal 200 hektarów i to właśnie tam ma powstać ta ogromna ferma trzody chlewnej, która zdaniem mieszkańców będzie uciążliwa społecznie i środowiskowo.
 
Inicjatywę mieszkańców poparł radny Jerzy Walczak, który uważa, że należy natychmiast uruchomić procedurę związaną z ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
 
- Jeśli plan miejscowy nie będzie przewidywał tu chlewni, to inwestora wraz z jego pomysłem wyślemy na księżyc, razem ze wszystkimi urzędnikami, którzy śpią, a nie robią tego, co do nich należy. Przykro mi, że Urząd Miasta nie stoi na straży interesu mieszkańców, tylko reprezentuje nie wiem kogo… Na pewno nie tych ludzi - mówił radny.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA