Kolejny trudny rok na rynku wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2016,8:15 Aktualizacja: 26-02-2016,8:50
A A A

W 2015 roku wzrósł eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) sprzedaż produktów o kodzie CN 0203 przez rok poszła w górę o blisko 6 proc. do 404 tys. ton.

Analitycy BGŻ BNP Paribas zauważają jednak, że wywóz był niższy niż w 2013 r., kiedy wyniósł 445 tys. ton. Eksperci podkreślają, że miniony rok był kolejnym trudnym dla producentów i eksporterów wieprzowiny.

Pojawienie się w 2014 roku ASF na terenie kraju, a w konsekwencji utrudnienia w sprzedaży na rynki pozaunijne spowodowały, że wysyłki produktów wieprzowych obniżyły się w stosunku do 2013 r. o blisko 15 proc. i wyniosły 383 tys. ton.

wieprzowina, ceny wieprzowiny, rynek mięsa

Wieprzowina w styczniu nie była tak tania od 12 lat

Sto kilogramów wieprzowiny klasy E kosztowało średnio w minionym miesiącu we Wspólnocie 127,45 euro. To o około procent więcej niż w grudniu, ale o 2,1 mniej niż rok wcześniej. Eksperci podkreślają, że przeciętna stawka...

W minionym roku zmieniły się kierunki eksportu polskiego mięsa wieprzowego. Towary trafiały przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej, a największym odbiorcą pozostały Włochy z wolumenem na poziomie 61 tys. ton (+17 proc. r/r).

Wywóz do Niemiec, drugiego importera naszej wieprzowiny wzrósł o 7 proc. do 47 tys. ton, ale największą dynamikę wzrostu wysyłek odnotowano w przypadku Hiszpanii. W górę poszła też sprzedaż do Czech i Wielkiej Brytanii - odpowiednio o 8 i 4 proc.  

Spadek cen żywca oraz mięsa nieprzetworzonego w 2015 r.sprawił, że mimo większego eksportu spadła wartość sprzedaży zagranicznej. Według wstępnych danych zaprezentowanych przez ministerstwo rolnictwa wyniosła niespełna 697 mln euro i była o 1,1 proc. niższa niż rok wcześniej.

Niższe stawki z drugiej strony sprzyjały wywozowi bowiem wpływały pozytywnie na konkurencyjność polskiego mięsa wieprzowego na rynkach międzynarodowych. W ubiegłym roku w górę poszedł import tych produktów - o niespełna 9 proc. do 676 tys. ton. Nadwyżka importu nad eksportem zwiększyła się zatem z 237 do 271 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA