Kolejne województwo przygotowuje się na nadejście ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jerzy Rausz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2019,15:00 Aktualizacja: 13-12-2019,15:10
A A A

- Nasz region jest jednym z sześciu województw, gdzie nie wystąpiły przypadki ASF, ale nie oznacza to, że nie wystąpią i musimy być na to przygotowani - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Wziął udział w naradzie poświęconej działaniom wobec zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF. Uczestniczyli w niej przedstawicie m.in.: inspekcji weterynaryjnej, samorządów, policji, straży pożarnej, straży łowieckiej, ośrodków rolniczych i leśników.

wirus ASF, afrykański pomór świń w Polsce, ubój świń z konieczności, odszkodowanie dla hodowców, Warmia i Mazury

ASF objął niemal całe województwo warmińsko-mazurskie

Strefą zagrożoną afrykańskim pomorem świń objęte zostało już niemal całe województwo warmińsko-mazurskie. Wolny od tej choroby jest jedynie powiat nowomiejski. - Jeżeli chodzi o powiat zwłaszcza węgorzewski, giżycki czy olecki to...

- Jesteśmy w sytuacji wyjątkowej, kryzysowej w kraju. Mamy nowe ogniska ASF w województwach lubuskim i wielkopolskim. Nasze województwo jest okrążone. Nie wiem czy wszyscy uczestnicy narady zadają sobie sprawę, jakie mogą być konsekwencje wystąpienie ASF w naszym regionie, które jest drugim, po Wielkopolsce, po względem chowu trzody chlewnej - podkreślił Bogdanowicz.

Wojewoda zaznaczył, że od dwóch lat w regionie prowadzone są działania, aby oddalić zagrożenie ASF. Podał, że w 2019 r. odstrzelono prawie 10 tys. dzików, czyli o 30 proc. więcej niż zakładały plany, a było to możliwe dzięki nowym uregulowaniom prawnym resortów rolnictwa i środowiska.

Przeprowadzono spotkania w sprawie ASF z prawie 1500 sołtysami.

Kujawsko-pomorskie jest drugim województwem, po Wielkopolsce, pod względem wykorzystania środków z ARIMR na bioasekurację w Polsce - 22 mln zł. Na wypadek ASF przygotowanych jest 40 chłodni, zamówiona została komora dekontaminacyjna dla osób biorących udział w bezpośredniej likwidacji ogniska.

wielkopolska izba rolnicza, walka z asf w polsce, wielkopolska, bioasekuracja, ceny wieprzowiny

W walce z ASF Polska zawsze trzy kroki za wirusem

Wielkopolska Izba Rolnicza uważa, że w walce z ASF Polska jest zawsze trzy kroki za wirusem, a przy wyborze metod zwalczania ASF bardziej jest brana pod uwagę opinia publiczna i ekolodzy, aniżeli zdanie producentów trzody chlewnej. W...

Zdaniem wojewody przygotowywana przez resorty, rolnictwa, środowiska i spraw wewnętrznych i administracji specustawa, "może bardzo dużo zmienić" na każdym poziomie zarządzania kryzysowego, współpracy służb i wojska, w tym w zakresie zmniejszenia populacji dzików.

Podczas narady o praktyce przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń i likwidacji ognisk choroby mówił powiatowy lekarz weterynarii w Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej, członek zespołu ds. zwalczania ASF przy głównym lekarzu weterynarii Józef Białowąs.

Uczestniczył w likwidacji pierwszego ogniska ASF w kraju, we wsi Grzybowszczyna w powiecie sokólskim, na Podlasiu 16 lutego 2014 r., a łącznie brał udział w 107 z 200 takich akcjach w kraju.

Ekspert zaznaczył, że z dochodzeń epizootycznych wynika, że w ponad 90 proc. przypadków wirusa ASF przenoszą ludzie. Podkreślił, że wirus może być przenoszony na kołach pojazdów, na maszynach rolniczych, ubiorze rolników, a nawet wskutek niefrasobliwości lekarzy weterynarii.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA