Kleszcze też roznoszą ASF. W Polsce jeszcze nie ma takich gatunków?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2017,8:00 Aktualizacja: 18-11-2017,8:25
A A A

Są kleszcze, które mogą roznosić wirusa afrykańskiego pomoru świń. Na szczęście - póki co - służby weterynaryjne w Polsce nie stwierdziły obecności żyjątek zakażonych ASF.

Sprawa omawiana była podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa poświęconemu obecnej sytuacji w kraju związanej z tą chorobą. Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni" przypominał, że części gospodarzom na Podlasiu odmówiono wypłaty odszkodowań za wybite, chore świnie.

walka z asf, rolnicze opzz, sławomir izdebski, hodowla trzody chlewnej, świnie

Rolnicze OPZZ zapowiada protesty. Domaga się szybkiego zwalczenia ASF

OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych domaga się szybkiego zwalczenia afrykańskiego pomoru świń m.in. przez skuteczny odstrzał dzików. Sławomir Izdebski, lider organizacji skierował pismo w tej sprawie do premier Beaty...

- Na spotkaniu z udziałem pana ministra przedstawiliśmy dokumenty z Hiszpanii. Wynikało z nich, że ASF jest nie do powstrzymania, wirus jest roznoszony w różny sposób przez pasożyty. Przerzucacie państwo winę na rolników, a sami nie potraficie zabezpieczyć dróg. Lekarze weterynarii nie kontrolują, w jaki sposób są zabezpieczone drogi wyjazdowe z gospodarstw. Sami rozwozicie ASF po całej Polsce, a później rolnikom odmawiacie wydania decyzji i wypłaty odszkodowań - wskazywał związkowiec.

Według prof. Krzysztofa Niemczuka, dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego, mówiąc o rozprzestrzenianiu ASF, nie chodzi tylko o pasożyty, ale też o owady.

- Nic dziwnego, że taka odpowiedź padła z Hiszpanii bowiem faktycznie w tym kraju występują kleszcze, które mogą roznosić wirusa afrykańskiego pomoru świń - stwierdził ekspert.

Jak zaznaczył, w Polsce i w naszej szerokości geograficznej, pomimo ocieplającego się klimatu, nie ma póki co tych odmian pajęczaków.

- Wiemy to, ponieważ w ramach badań naukowych odławiamy i badamy kleszcze z Podlasia. Byłoby dużym nieszczęściem, gdybyśmy stwierdzili ich występowanie. Natomiast póki co, nie ma takiego zagrożenia - zapewnił na koniec szef PIW-PIB.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA