Jeżeli Amerykanie zablokują polską wieprzowinę, czekają nas potężne straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2019,11:25 Aktualizacja: 26-04-2019,18:11
A A A

Czy Stany Zjednoczone zdecydują się na wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę? Zagrożenie jest bardzo realne, ponieważ niedofinansowana Inspekcja Weterynaryjna nie daje gwarancji, na których tak bardzo zależy Amerykanom.

Teraz wszystko w rękach resortu rolnictwa, który musi podjąć pilnie działania.

Grzegorz Brodziak, dyrektor zarządzający spółki Goodvalley z Przechlewa w woj. pomorskim przyznaje, że ostre działania ze strony Amerykanów byłyby "znaczącym ciosem dla całej branży mięsnej w Polsce".

wieprzowina, eksport do Chin, USA, trzoda chlewna

USA bije rekordy w eksporcie wieprzowiny do Chin

Chiński deficyt wieprzowiny w bieżącym roku jest szacowany na 10 mln ton. Sytuacje tę wykorzystują Stany Zjednoczone, które w ostatnim tygodniu wyeksportowały do Państwa Środka rekordową ilość 77,7 tys. ton wieprzowiny.   Chiny w...
- USA to rynek, który intensywnie rozwija się w ostatnich latach (nawet o kilkadziesiąt procent rocznie). Rynek amerykański pozwolił polskim producentom zastąpić utraconych z powodu wirusa ASF odbiorców, takich jak Rosja czy Chiny. Szacuje się, że obecnie Polska eksportuje do Stanów Zjednoczonych kilkanaście procent produkcji wieprzowej - podkreśla Brodziak.

W jego ocenie, ultimatum postawione przez Stany Zjednoczone, w którym mowa o etatach dla 49 lekarzy weterynarii, to "mikroskopijne koszty w porównaniu do konsekwencji".

- Konsekwencje wiązałyby się z potencjalną stratą dla polskich producentów liczoną w setkach milionów złotych. Kluczowa jest szybka decyzja Ministerstwa Rolnictwa o przekazaniu tych stosunkowo niewielkich środków na wzmocnienie kontroli weterynaryjnej - zauważa.

ASF, Chiny, eksport, wieprzowina

Chiny walczą z ASF, a eksporterzy mięsa korzystają

Producenci wieprzowiny w Chinach w wyniku wirusa afrykańskiego pomoru świń do końca 2019 r. mogą stracić nawet 35 proc. zysków, a w niektórych rejonach nawet do 50 proc. Państwo to będzie musiało zaspokoić deficyty, co daje szansę...

- Z doświadczenia wiemy, że konsument amerykański jest bardzo wymagający w stosunku do jakości i bezpieczeństwa żywności. Wszystkie przedsiębiorstwa produkujące żywność powinny stawiać na transparentność produkcji na każdym jej etapie. Odbiorca powinien mieć możliwość sprawdzenia sposobu produkcji "od pola do stołu" - podkreśla Grzegorz Brodziak i zwraca uwagę, że "istotnym rozwiązaniem planowanym do wprowadzenia w UE jest idea kompartmentu".

- Chcielibyśmy, aby ta idea została poparta rozwiązaniami ustawowymi. Jest nam potrzebne  rozwiązanie, które umożliwiłoby obrót niezależnie od występujących problemów w branży (w tym wirusa ASF). Rozwiązanie uwzględniałoby problemy danego regionu, a nie opierało się na blokowaniu całości obrotu. Kompartment uwzględniałby poziom bioasekuracji w danym regionie, włączając to w cały łańcuch - podsumowuje dyrektor zarządzający Goodvalley.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA