Jakie będą ceny żywca wieprzowego w 2020 roku?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-11-2019,8:00 Aktualizacja: 05-11-2019,7:36
A A A
Notowania tuczników od dłuższego czasu w większości państw unijnych są stabilne, a ich trendy podążają za niemieckim rynkiem. Jest to efekt rosnącego eksportu i spadku światowego pogłowia trzody chlewnej.
 
Ceny żywca wieprzowego w Niemczech od dłuższego czasu utrzymują się na stałym, wysokim poziomie. Na dużej giełdzie opublikowanej 30 października notowania tuczników utrzymały poziom 1,85 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc).
 
W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,89 złotych za kilogram. 
 
Większość państw europejskich utrzymuje stałe ceny tuczników, kierując się trendami rynku niemieckiego.
 
dobrostan świń, kontrole dobrostanu w Danii, trzoda chlewna, hodowcy świń,sankcje

Będzie więcej kontroli dobrostanu świń w duńskich fermach

Dania wprowadza dodatkowe kontrole dotyczące dobrostanu trzody chlewnej. Jest to efekt licznych naruszeń popełnionych przez duńskich hodowców w minionym roku.     Naruszenie dobrostanu zwierząt w 2018 r. było efektem ukarania...
Jednak w Danii obserwuje się wzrost ceny żywca wieprzowego. W notowaniach Danish Crown z 31 października cena tuczników wzorsła tam o 0,20 koron duńskich (DKK) do wartości 13,20 DKK za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 7,53 złotych.
 
Odnotowane w Danii wzrosty wynikają z coraz większych zamówień eksportowych - podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Zwiększenie eksportu oraz mniejsza produkcja żywca ma swoje odbicie w rosnących cenach tuczników w tym kraju, które w czasie ostatnich 5 tygodni podniosły się o 13 centów.  
 
W tym okresie notowania żywca wieprzowego zarówno w Niemczech jak i Holandii pozostały na niezmienionym poziomie. 
 
Natomiast w Hiszpanii z uwagi na zakończenie wakacji odnotowano spadki cen wynikające z mniejszego popytu. W okresie ostatnich 5 tygodni tuczniki potaniały tam o 5 centów za kg wbc. W 2018 r. spadek ceny w tym samym okresie wyniósł aż 14 centów.
 
W obecnym roku nastąpiła poprawa opłacalności unijnej produkcji wieprzowiny. Według prognoz ekspertów wysokie ceny utrzymają się również w przyszłym roku. Będzie to skutek zapowiadanego wzrostu eksportu i spadku światowego pogłowia świń o 10%.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA