Inwestor nie poddaje się. Wraca sprawa budowy wielkiej fermy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2018,8:10 Aktualizacja: 27-11-2018,8:21
A A A

Blisko rok temu ujawniono, że w Imionkach (pow. olecki, woj. warmińsko-mazurskie) ma powstać centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej na około 45 tysięcy świń. Teraz sprawa wraca.

Gdy plany budowy ujrzały światło dzienne, zaprotestowali mieszkańcy, a burmistrz Wacław Olszewski wydał odmowną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Z kolei inwestor (firma spod Bydgoszczy) odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

cena, tuczniki, Niemcy, trzoda chlewna

Cena tuczników jest stabilna, a warchlaki są coraz droższe

Ceny tuczników w najnowszych notowaniach w większości krajów Unii Europejskiej pozostały na zbliżonym poziomie. W Niemczech stawki płacone za te zwierzęta nie zmieniły się już od siedmiu tygodni. Cena za tuczniki w 47 tygodniu 2018...

Portal zolecka.pl przypomina, że członkowie tej instytucji uchylili właśnie decyzję gminy Olecko z powodu niedostatecznych argumentów. Sprawa wróciła zatem do punktu wyjścia. Decyzja SKO jest ostateczna, ale strona niezadowolona ma prawo złożyć zażalenie w terminie 14 dni.

Przed rokiem Olszewski wydał w sprawie inwestycji decyzję odmowną. Ustępujący włodarz Olecka liczył, że to zamknie sprawę. Jak widać inwestor nie złożył jednak broni i walczy o to, by jednak centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej, w skład którego wchodzą budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych powstało.

Warto też dodać, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie odmówiła w 2017 roku uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia. W świetle decyzji SKO ta odmowa jednak nie ma już wielkiego znaczenia, a od przyjętego planu zagospodarowania terenu inwestor może się odwołać i każdy scenariusz nadal jest możliwy.

Jeśli firma spod Bydgoszczy dopnie swego, to ferma powstanie zaledwie 2,17 km od plaży "Szyjka", tylko 721,29 m od zabudowań w Lipkowie i 816,07 od domów w Imionkach - informuje na koniec zolecka.pl
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: zolecka.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021