Hodowla świń się kurczy. Rykoszetem dostanie rynek zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2018,8:25 Aktualizacja: 11-06-2018,8:57
A A A

Świętokrzyska Izba Rolnicza domaga się zagwarantowania pieniędzy w budżecie, które pozwolą na wykonanie zabezpieczeń oraz spełnienie rygorów i nakazów związanych z podniesieniem poziomu bioasekuracji w związku rozprzestrzenianiem się ASF.

Rolniczy samorząd w wystąpieniu do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa wyraża zaniepokojenie tym, co dzieje się na rynku trzody chlewnej. Zdaniem SIR, opłacalność produkcji żywca wieprzowego utrzymuje się na fatalnym poziomie, a produkcja ciągle spada.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Ogniska ASF wybuchają jedno po drugim. Mamy kolejne trzy

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich tygodni jest bardzo aktywny. Tym razem dostał się do trzech gospodarstw położonych w woj. lubelskim. W efekcie w tym roku inspekcja weterynaryjna potwierdziła już 12 ognisk ASF, a w sumie mamy...

"Z informacji uzyskanej z Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach jednoznacznie wynika, że spada lawinowo liczba stad aktywnych trzody chlewnej w województwie świętokrzyskim" - podaje izba.

Od stycznia do maja w regionie ubyły 1843 stada (z 14383 zostało 12540). Najwięcej zniknęło w marcu - w porównaniu do lutego o ponad 700.

"Wnioskujemy, by fundusze w kwocie ok. 235 mln zł., które mają być przeznaczone na budowę płotu na naszej wschodniej granicy, który obecnie już nie rozwiąże problemu ASF w Polsce, przeznaczyć na rekompensaty dla rolników na koszty ponoszone w związku z obowiązkową bioasekuracją" - wskazuje rolniczy samorząd.     

Występował już w tej sprawie w tym roku do premiera Mateusza Morawieckiego. Ale z odpowiedzi wywnioskowano, że rząd nie bierze pod uwagę możliwości sfinansowania kosztów bioasekuracji. Tym bardziej należy rozdzielić środki zabezpieczone na płot graniczny między rolników.

asf w polsce, afrykański pomór świń, badanie IMAS Agrii, podlasie, lubelszczyzna

Polacy niewiele wiedzą o ASF. Rozwinięcie skrótu to wielki problem

Z badań IMAS Agrii wynika, że większość Polaków słyszała o ASF, ale aż 90 proc. z nas trudno rozszyfrować ten skrót, który pochodzi od angielskiej nazwy - African Swine Fever. ASF to groźna choroba wirusowa świń oraz...

"Uważamy, że ten płot miałby sens, gdy było kilka małych ognisk ASF przy wschodniej granicy. W momencie, kiedy wirus wykrywany jest u dzików we wschodniej i w centralnej Polsce (ponad 2,5 tys. ognisk) i minęło tyle czasu, należy poważnie zastanowić się nad celowością budowy. Jedynym pomysłem do tej pory jest bioasekuracja w całym kraju, też mało skuteczna" - zaznacza rolniczy SIR.

Jak przekonuje, hodowcy trzody chlewnej nie udźwigną nowych obciążeń finansowych i będą masowo rezygnować z produkcji. Nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji, by liczba aktywnych stad trzody chlewnej tylko w jednym województwie w ciągu 5 miesięcy spadła o około 12,5 proc. A odbudowanie stada jest zawsze bardzo trudne.

"Znaczące ograniczenie hodowli trzody chlewnej będzie miało niekorzystny wpływ na rynek zbóż paszowych, doprowadzając do załamania rynku. Brak dochodu z hodowli i niskie ceny zbóż przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji (paliwo, środki ochrony roślin, nawozy, robocizna) doprowadzą do bankructwa wielu gospodarstw" - ostrzega SIR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA