Hodowcy świń mają płacić za badania? Trwają konsultacje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-10-2018,16:15 Aktualizacja: 31-10-2018,16:16
A A A

Wojewódzcy lekarze weterynarii na prośbę głównego lekarza weterynarii prowadzą konsultacje wśród hodowców i producentów świń w sprawie urzędowego uwolnienia kolejnych regionów Polski od choroby Aujeszkyego u świń.

Konsultacje te, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, mają pokazać stanowisko hodowców w tej sprawie.

Szczególnie chodzi o spodziewane utrudnienia w przemieszczaniu świń między regionami o różnym statusie epizootycznym choroby Aujeszkyego.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że główny lekarz weterynarii ma wziąć wyniki konsultacji pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym zgłoszeniu kolejnych regionów Polski do Komisji Europejskiej.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, dziki

Przypadki ASF ciągle się pojawiają, ale stanowią je pojedyncze dziki

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 39 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie w Polsce wystąpiło ich aż 2936. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Polska wymaga, aby świnie przywożone na jej terytorium były wolne od choroby Aujeszkyego. W tym celu muszą one posiadać urzędowo potwierdzone dodatkowe gwarancje weterynaryjne z kraju eksportującego

Ministerstwo rolnictwa uważa, że nie ma konieczności dodatkowego badania przywożonych zwierząt, ponieważ są one rutynowo badane w państwie pochodzenia.

Świnie przemieszczane do regionu urzędowo wolnego od choroby Aujeszkyego, zgodnie z decyzją Komisji Nr 2008/185/ WE, muszą być przebadane laboratoryjnie w celu wykluczenia u nich wirusa choroby.

Badania te nie wynikają z programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego na terytorium kraju, który jest finansowany ze środków budżetu państwa, a z odrębnych przepisów unijnych.

Ministerstwo rolnictwa uważa więc, że nie ma instrumentów prawnych pozwalających na finansowanie takich badań z budżetu państwa. To hodowcy, którzy chcą przemieścić świnie pochodzące z regionów o niższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego do regionów urzędowo wolnych, powinni płacić za te badania.

Pismo ministerstwa rolnictwa w tej sprawie można znaleźć TUTAJ

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA